reklama
 
 

Video: Podívejte se na zrestaurované záběry ze svatby princezny Diany ve špičkové kvalitě

25. 8. 2017 11:47
Svatba princezny Diany (zrestaurovaná verze) | Video: Youtube, AP
Dvacet let po smrti britské princezny Diany agentura AP zrestaurovala a digitalizovala videozáznam, který vznikl během její svatby s princem Charlesem 29. července 1981. Zájemci jej mohou zhlédnout ve vysoce kvalitním rozlišení 4K na sociální síti YouTube.

Pětadvacetiminutový záznam pochází z archivu britského filmového týdeníku Movietone, který AP zakoupila v loňském roce. Britská firma Movietone byla jediná, která v roce 1981 natáčela ostře sledovanou svatbu na kvalitní 35milimetrový film. Bylo proto možné záznam digitalizovat ve vysokém rozlišení, uvedla AP.

"Zrestaurovaný film v rozlišení 4K je zkrátka úchvatný a je na míle daleko od verzí z 80. let, které známe," uvedl Alwyn Lindsey, zástupce agentury.

Svatbu Diany Spencerové a následníka britského trůnu Charlese v londýnské katedrále svatého Pavla v roce 1981 sledovalo u televizních obrazovek 750 milionů lidí. Pohádkový obřad měl zdůraznit význam monarchie v nelehkých časech, kdy Británii sužovala ekonomická recese, vysoká nezaměstnanost a občanské nepokoje.

Manželství Diany a Charlese se ale rozpadlo. V roce 1992 se pár rozešel, rozvedl se v roce 1996. Diana zahynula spolu se svým přítelem Dodim Al-Fayedem při dopravní nehodě v Paříži. Od její smrti uplyne příští čtvrtek 20 let.

Další části zrestaurovaného videa najdete zde.

autor: ČTK | 25. 8. 2017 11:47

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama