Významný pokrok zaznamenala zdravotnická zařízení AGELu v České republice na poli digitalizace a elektronizace již v loňském roce, kdy se podařilo dokončit komplexní vedení elektronické zdravotnické dokumentace pro všechna lůžková zařízení a ambulance všech nemocnic. "Zrealizovali jsme automatické generování dokumentů do formátu PDF z klinických dokumentů, tedy radiodiagnostické nálezy, propouštěcí zprávy, ambulantní zprávy a chorobopisy, které jsou od počátku roku 2023 elektronicky podepisovány v našem informačním systému s napojením na eArchiv a naplní tak podmínky litery Zákona o elektronické zdravotnické dokumentaci. Tyto zprávy můžeme předávat při splnění všech zákonných povinností všem spolupracujícím lékařům a po propojení na portál pacienta i naším pacientům," říká MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M., místopředsedkyně představenstva společnosti AGEL.
Nejedná se zdaleka o jediné novinky na poli elektronizace a digitalizace ve skupině AGEL. Odborníci na vývoj zavedli nová softwarová řešení pro sledování a především předcházení nozokomiálních nákaz a lékových interakcí. "Cílem je snížení nozokomiálních nákaz kombinací nových kvalitativních postupů lékařské a ošetřovatelské péče a umělé inteligence (sledování laboratorních výsledků a konsiliárních nálezů). Chystáme do provozu dále zavést software na sledování lékových interakcí, díky kterým dojde ke snížení vedlejších nežádoucích účinků léků a snížení polypragmasie. Dále hodláme zefektivnit rentgenovou i laboratorní diagnostiku zapojením umělé inteligence," pokračuje MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M. s tím, že digitalizace a elektronizace jsou nezbytnou podmínkou rozvoje mnoha oborů činností, tedy nejen zdravotnictví.
"Důležité je jejich využití především ve prospěch pacienta - ve zlepšení kvality péče a zrychlení lékařských a ošetřovatelských procesů a snížením administrativní zátěže zdravotníků společně s přesným předávání informací a využitím moderních IT a přístrojových technologií," dodává MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M., místopředsedkyně představenstva společnosti AGEL.
Stejně jako v minulém roce, kdy došlo k využití rozšířené a virtuální reality při kardiologických operacích v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí, zapojení virtuální reality v rámci rehabilitace v Nemocnici AGEL Ostrava - Vítkovice nebo zapojení virtuální reality do oboru ošetřovatelství na AGEL Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole, pak bude i rok 2023 v AGELu ve znamení výrazného rozvoje telemedicínských projektů.