10 cestovatelských tipů pro dobrodruhy

10 cestovatelských tipů pro dobrodruhy
Tip č. 1: Faerské ostrovy. Nejjižnější ostrov Suduroy. Ostrovy jsou autonomní součástí Dánska.
Tip č. 2: Delta řeky Okavango v Botswaně. Patnáctset kilometrů dlouhá jihoafrická řeka vytváří v Botswaně obrovskou bažinatou deltu, která je označována za jeden ze sedmi přírodních divů Afriky a mluví se o ní jako o jedné z posledních divočin na planetě.
Tip č. 2: Delta řeky Okavango v Botswaně. Lekníny v rozsáhlých vodních a mokřadních plochách.
Tip č. 3: Jezera Ounianga, Čad. Skupina jezer v oblasti saharské pouště vytváří ve vyprahlém prostředí unikátní krajinu rozmanitých barev i tvarů.
Foto: Profimédia
Štěpán Plaček Štěpán Plaček, Profimedia
3. 10. 2013 10:39

Která místa na zeměkouli mohou rezonovat s vaší dobrodružnou povahou či romantickou duší? Přinášíme spolu s agenturou Profimedia deset tipů z celého světa. Jde o tyto přírodní skvosty: Torres del Paine National Park (Chile), Faerské ostrovy, Fiordland National Park (Nový Zéland), Okavango Delta (Botswana), Ounianga jezera (Čad), Biosférická rezervace monarchy stěhovavého (Mexiko), Palauské ostrovy (Mikronésie), Toskánsko (Itálie), ostrovy na Fidži, Yellowstone NP (USA).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy