K čemu je vlastně orgasmus ženám, když na rozdíl od toho mužského není třeba k početí? S možným vysvětlením teď přišli američtí vědci. Tvrdí, že se jedná o evoluční pozůstatek, kdy hormonální návaly spjaté s orgasmy byly pro reprodukci stěžejní, píše deník The Guardian.
Mihaela Pavličevová z dětské nemocnice v Cincinnati a Günter Wagner z Yaelovy univerzity ve své studii vycházejí z toho, že určité druhy savců pro své rozmnožování potřebují dosáhnout orgasmu.
Takovým příkladem mohou být například kočky nebo králíci, u kterých právě hormonální návaly spojené s orgasmem signalizují vaječníkům samičky, aby vypustily vajíčka. Tuto "samci vyvolanou ovulaci" pak sledovali autoři studie napříč evolučním stromem a došli k závěru, že byla u některých předků hlodavců a primátů zhruba před 75 miliony let nahrazena tzv. spontánní ovulací.
Ta se vyznačuje tím, že není závislá na páření se se samcem. I proto výzkumníci předpokládají, že ženský orgasmus může mít své kořeny právě jako nedílná součást rozmnožování, která se ale postupným evolučním vývojem stala nadbytečnou.
Teorie je autory podložena mimo jiné porovnáním pozice klitorisu u různých savců. Zvířata, která k ovulaci potřebují hormonální návaly spjaté s orgasmem, mají častěji klitoris uvnitř vagíny. Naopak savci se spontánní ovulací od ní mají klitoris položený dále.
To podle Pavličevové vysvětluje, proč není naprosto běžné mít jako žena orgasmus. "Nemít automaticky orgasmus při sexu pak zní velmi přirozeně," dodává.