Škoda 120L a dva skauti dojeli z Jihlavy až do Japonska

hrz
10. 8. 2015 17:00
Čeští skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal strávili na cestě 53 dnů a ujeli přes 14 tisíc kilometrů.
Dva čeští skauti dojeli Škodou 120L až do Japonska. | Video: japonskodovkou.cz, skaut.cz

Praha – Od června jsme vás průběžně informovali o putování skautů Aleše Cahlíka a Jakuba Pejcala Škodou 120L na celosvětové skautské setkání v Japonsku. Poté co oba dobrodruzi dorazili 4. srpna úspěšně do cíle a prožili Jamboree až do jeho zakončení 8. srpna, je čas na malou rekapitulaci.

V legendární stodvacítce strávili 53 dnů, ujeli přes 14 tisíc kilometrů, projeli osm zemí a absolvovali desítky oprav. Přesto v pořádku dojeli do svého cíle nedaleko města Hirošima na ostrově Honšú. Když dorazili, přivítala je nejen česká výprava, ale také například náčelník světové skautské organizace João Armando Gonçalves.

"Dohromady jsme na naší cestě navštívili 24 měst, kde nás vždy čekalo vřelé přivítání od místních skautů. Většinou nám ukázali centrum, nabídli místo k přespání a popovídali si s námi o skautingu," líčí zážitky Aleš Cahlík.

V Japonsku zůstali i po skončení Jamboree a cestují s věrnou škodovkou po zemi. Do Česka se mají vracet začátkem září, zřejmě již konvenčně letadlem.

Před cestou, během cesty i několik dní po ní museli stále dokola odpovídat na dotaz: "Proč zrovna stodvacítkou?“

"Jet na Jamboree do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišlo škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na 10 dní, nápad dopravit se tam svépomocí autem přišel prakticky vzápětí. A proč Škoda 120L? Přece nepojedou čeští skauti autem cizí značky," vysvětluje již poněkolikáté Jakub Pejcal.

Největší strach měli ze složitého "papírování" nutného pro vstup do Japonska a z ponorkové nemoci. "Nezbytnou byrokracii jsme naštěstí dokázali překonat a ponorka se nakonec nedostavila," směje se Jakub.

Dlouhou cestu provázely i komplikace s autem. "Odvařili jsme dva alternátory, třetí už to vydržel. Neustále jsme také museli čistit karburátor, nevyhnulo se nám ani pět defektů, prasklé čelní sklo a nalomené rameno předního kola. To jsme v Rusku museli svářet. No a nakonec jsem v Japonsku úspěšně nacouval do skály, zadek jsme ale vyklepali a je to v pohodě," dodal Pejcal.

Z příprav na cestu do Japonska.
1:30
Z příprav na cestu do Japonska. | Video: Zuzana Hronová

Po příjezdu skauti uspořádali soutěž pro ostatní národy. Jednotlivé kontinenty tipovaly, kolik lidí se může do škodovky vejít. Za značného úsilí se jich tam nakonec naskládalo 14.

Českou výpravu navštívili také dva politicky nejvýše postavení skauti v České republice – Vrtul a Nek, tedy předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a její místopředseda Petr Gazdík. Oba přišli v krojích, jsou totiž již od mládí aktivními skauty. Noc přečkali ve stanu s podsadou, letitém českém vynálezu, který vzbudil v Japonsku velký ohlas.

Součástí programu Jamboree byla kromě sportovních, vodních a vzdělávacích aktivit a her také návštěva mírových pietních ceremonií ve městech Nagasaki a Hirošima, kam byla za druhé světové války shozena atomová bomba. Právě v době konání Jamboree uplynulo od tohoto okamžiku 70 let.

Celkem se na tábořišti o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí potkalo více než 33 tisíc skautů a skautek z celého světa. Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech.

 

Právě se děje

Další zprávy