Skauti po 105 letech. Kroj nahradila barevná trička a děti běhají za drony, ideály ale zůstávají

Foto: České skautské tábory fungují už 105 let. Tak vypadaly tehdy a tak dnes.
Tak začaly skautské tábory v českých zemích. Středoškolský profesor A. B. Svojsík vyrazil testovat skauting se svými žáky z žižkovské reálky. Psal se podzim 1911, skautovalo se v Prokopském údolí či Radotíně a kluci měli na sobě bílé košile s motýlkem.
Skautský tábor 2017. Obydlí zůstávají podobná, přibyly ještě stany s podsadou, český vynález.
Ale zatímco první skauti probíhali po táboře a po lesích v bílých košilích a sakách...
... ti dnešní nosí skautské uniformy jen na slavnostní příležitosti. Striktní pravidla platí pouze pro košili a pro šátek, kalhoty se už tolik neřeší.
Foto: skaut.cz, Anežka Matulová/Instagram
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 7. 2017 8:31
Když zakladatel českého skautingu profesor Svojsík vyrazil 13. července 1912 na první skautský tábor, šel se svými žáky pěšky v bílých košilích a sakách. Učili se lesní moudrosti, plížit se terénem, cvičili prostná. Dnes skauti běhají v barevných trikách za drony, ideály však zůstávají stejné. "Skauting, stejně jako doba, se posouvá a rozvíjí. Moderní technologie k dnešní době neodmyslitelně patří, proto je potřeba naučit děti s nimi bezpečně zacházet," říká Alžběta Tlapová - Ábí (19), vůdkyně dívčího oddílu Double Vodňany a redaktorka časopisu Teepek.

První skauti stanovali před 105 lety ve společenském oděvu, dokonce v bílé košili s motýlkem. Na táboře pak měl někdo svetr, ale mnoho chlapců saka, pumpky. Uměli by se dnešní skauti v takovém oblečení vůbec pohybovat?

Skauting je výjimečný v tom, že jeho hodnoty a ideály přesahují do běžného života. Skautem jste, i když máte na sobě montérky nebo společenský oblek. Nezáleží na barvě pleti, věku nebo oblečení, skauting je otevřený každému člověku.

Stejně jako ve všech oddílech, tak i u nás vedeme děti k tomu, aby se uměly samy o sebe postarat, uměly udržovat sebe i své věci čisté. K tomu nám na táboře slouží jednodenní hra s názvem Miss Bílá ponožka. Cílem hry je, aby dítě dokázalo vyprat pokožku do původní bělosti po celodenním nošení. Další den ráno pak mají čas na praní. Hodnotí se rozdíl mezi čistou nenošenou a čistou vypranou ponožkou.

Dříve bylo běžné vidět skauty jedině ve skautském stejnokroji, dnes už je pro všednodenní nošení na táboře možné prakticky jakékoliv oblečení. Je nějak dáno, kdy je stejnokroj vyžadován?

V našem oddíle kroj nosíme při slavnostních chvílích, jako jsou nástupy - když vztyčujeme vlajku -, slib a slavnostní ohně. Samozřejmě existují i oddíly, které kroj nosí na každé akci. Dá se říct, že kroj a jeho nošení je odrazem vůdce oddílu, toho, jaký má k němu vztah.

Na historicky první skautský tábor vyrazily děti 13. července 1912 pěšky, přímo od své žižkovské reálky až do tábořiště u Lipnice nad Sázavou. S sebou vlekly vozík se 300 kily nákladu. Chodí dnešní skauti na "puťáky"? 

Za výchovu dětí jsou zodpovědní vůdci oddílu. Mají akreditovanou zkoušku, a je tedy na každém z nich, jak si pravidla a obtížnost nastaví. Pro mě je důležité, aby děti věděly, že puťák není jen o chození, ale že se díky němu naučí umět se sám o sebe postarat, sbalit si podstatné věci na několik dní, orientovat se v mapě, postavit si stan - a také je puťák o tom, aby uměly překonat samy sebe.

Kluci dříve i cvičili jen do půl těla, v trenkách a bosi na lesní mýtině. Jsou dnešní děti choulostivější?

Doba se mění a myslím, že lidé jsou čím dál víc choulostivější. Ve svém oddíle pozoruji, že čím choulostivější rodič, tím choulostivější dítě. Skauting však může být místo, kde tuto choulostivost může dítě překonat. Je ovšem potřeba, aby tomu byli otevření i rodiče.

Také rozměry zavazadel značně nabyly. Vedete skauty k tomu, aby se obešli s málem, nebo nemáte žádné restrikce stran počtu věcí a velikosti batohů?

Snažíme se vést děti k tomu, aby si uměly zabalit do jedné krosny, kterou si samy unesou, a aby si se sbalenými věcmi uměly vystačit. Podruhé si už dobře rozmyslí, zda toho velkého plyšáka opravdu potřebují, nebo se bez něho pár dní obejdou.

Historické materiály popisují také mnohakilometrová putování na statky za zásobami jídla. Vzhledem k tomu, že se i na dnešních skautských táborech jídlo skladuje místo v ledničce v potoce, přetrvaly tyto aktivity v nějaké formě i do dneška? 

Jako všechny tábory, tak i my jezdíme nakupovat do supermarketu a vodu bereme od lidí z nejbližší vesnice. Potraviny pak skladujeme v lednici v řece nebo v zemi. Podle skautských zákonů by měl být skaut hospodárný, musíme však, jako všechny tábory, dodržovat hygienické vyhlášky (smích).

Náplň prvních skautských táborů spočívala v jednoduchých hrách, k nimž nebylo potřeba téměř žádné vybavení - plížení, plazení po zemi, lezení po stromech, stopovaná. Obstáli by dnešní skauti ještě v těchto dovednostech?

Myslím, že důležitější je učit děti takové dovednosti, které budou v životě potřebovat a které přijdou důležité a podstatné jim samotným. Přesto jsou oddíly, které tyto aktivity mají ve svém programu.

Dnešní skautské táborové hry počítají i se složitým vybavením, převleky, drony… Jak volíte míru, nakolik do skautského světa vpustit moderní dobu?

Skautské ideály nevylučují moderní technologie. Skauting, stejně jako doba, se posouvá a rozvíjí. Moderní technologie k dnešní době neodmyslitelně patří, proto je potřeba naučit děti s nimi bezpečně zacházet.

Čistě hypoteticky - kdyby na dnešní skautský tábor přijel profesor Svojsík, zakladatel českého skautingu, co by se mu zamlouvalo?

Myslím, že by byl na nás pyšný. Byl by pyšný na to, že organizace stále roste a vychovává mladé lidi, že se skauting nezastavil v čase, ale hledá nové cesty, přičemž zachovává hodnoty.

Podívejte se: Je to moje povinnost vymezit se vůči fašismu, útlak v naší společnosti je stále více tolerován, proti tomu bojuji, říká Lucie Myslíková.

Je to moje povinnost vymezit se vůči fašišmu, útlak v naší společnosti je stále více tolerován, proti tomu bojuji, říká Lucie Myslíková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy