Pussy Riot ostře kritizují přísná pravidla potratů v Rusku

David Kořínek
Aktualizováno 20. 8. 2015 21:40
Ruská Státní duma projednává nové zpřísnění pravidel pro potraty. Naposledy se přitom zákony zpřísňovaly v roce 2011. Krok má řadu odpůrců, mezi nimi i aktivistky z Pussy Riot.
Členky skupiny Pussy Riot.
Členky skupiny Pussy Riot. | Foto: Reuters

Moskva – Aktivistka za práva žen Naděžda Tolokonnikovová z hudební skupiny Pussy Riot kritizuje horšící se přístup ruských ženpotratům. Duma projednává pod tlakem představitelů pravoslavné církve nové zpřísnění pravidel pro interrupce, která v Rusku přitom naposledy přitvrdila v roce 2011.

„Pamatuji si na hodinu sexuální výchovy, kdy mi bylo řečeno: 'Vaše budoucí dítě bude vypadat jako muž, se kterým jste ztratila panenství. Vaše tělo si totiž pamatuje prvního muže, takže buďte velmi opatrné na to, koho si zvolíte!' To byla jediná sexuální výchova za moji školní docházku. Ve dvou lekcích učitel nezmínil ani jednou slovo sex a antikoncepce. Mluvím tady o roku 2005,“ popsala Tolokonnikovová v textu pro server Vice.

K novému omezení potratů na začátku roku vyzvala hlava ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, který během vystoupení v ruské dumě prohlásil, že zákaz potratů zvrátí ruský populační útlum. „Pokud se nám podaří snížit počet potratů o 50 procent, budeme mít stabilní a zdravý populační růst,“ prohlásil Kirill. A toto téma je pro Rusy velice citlivé. Porodnost v Rusku je hluboko pod koeficientem 2,1 dítěte na ženu, který je potřebný pro udržení populace.

Povinný týden ticha

Poslanci v ruském parlamentu nyní zvažují zákon, který by odstranil potraty ze seznamu služeb, jež pokrývá státní péče. Zakázány by byly i na privátních klinikách.

Zákon by tak navázal na novelu z roku 2011, ve které došlo k omezení lhůty pro potraty na 12 týdnů od početí. Výjimku mají pouze ženy, které si výchovu dítěte nemohou z ekonomických důvodů dovolit. Pro ty platí možnost potratu až do 22. týdne těhotenství.

Po žádosti o interrupci si navíc žena v Rusku musí až sedm dní počkat, než jí lékař potrat schválí. Podle zákonodárců je to čas na zvážení potratu.

„Povinný týden ticha mezi první návštěvou doktora a potratem v překladu znamená, že v Rusku platí ženy za iracionální bytosti, kterým nelze bez popichování vlády svěřit rozhodnutí, týkající se jejich vlastního těla. Nový zákon navíc povoluje doktorům odmítnout provedení potratu z důvodu osobního přesvědčení,“ pokračovala Tolokonnikovová.

Potřeba ženské podřízenosti

Pravoslavná církev navíc už dříve požadovala, aby zákon u potratu vyžadoval souhlas manžela, u dospívajících dívek pak souhlas rodičů.

V Rusku, podobně jako v dalších zemích, mnohé skupiny nebojují jen proti potratům, ale proti moderní antikoncepci jako takové. „Potřeba moci a ženské podřízenosti prostupuje hnutím proti potratům,“ vysvětluje Tolokonnikovová. Ilustruje to na příkladu ruské skupiny Bojovníci za život. 

"Každá žena ví, že objektivně je cílem sexu mít děti, zatímco potěšení je až druhořadá záležitost... Nitroděložní tělíska a různé hormonální přípravky jsou vedeny jako moderní antikoncepce, jde ale o formy potratu. Není rozdíl v tom, jestli dítě rozřežete, nebo otrávíte - výsledek je stejný," píší „Bojovníci“ na svém webu.

Možnost pro mě i mojí dceru

A odpor v ruské společnosti sílí dokonce i vůči kondomům. „Ty umělé gumové výrobky (kondomy) nemají se zdravím nic co do činění,“ prohlásil jeden z hlavních lékařských poradců vlády Gennady Onishchenko na začátku letošního srpna.

Podle statistik publikovaných na britském serveru The Guardian se přitom počet nakažených virem HIV v Rusku mezi lety 2010 a 2015 zvedl ze zhruba 500 000 na 930 000 pacientů s nevyléčitelným virem.

„Nechci, aby byly potraty kriminalizovány. Chci, abychom já a moje budoucí dcera měly možnost používat své tělo dle uvážení. Chci také, aby se feministky v Rusku mohly jednoho dne přestat obávat o to, jak dlouho jim zůstane kontrola nad jejich vlastními biologickými funkcemi,“ dodala Tolokonnikovová.

 

Právě se děje

Další zprávy