Stanford – Profesor ze Stanfordu Vijay Pande vyvinul ve spolupráci se společností Sony mobilní aplikaci, která využívá smartphony v době, kdy jsou neaktivní. Cílem projektu s názvem Folding@home je přispět k výzkumu léku rakoviny nebo Alzheimerovy nemoci.
Mobilní telefony mají dnes srovnatelný výkon se staršími modely počítačů. Vědci ze Stanfordské univerzity se rozhodli je využít k výpočtům a simulacím, které mají napomoci pochopit mutaci proteinů a nalézt lék na vážná onemocnění.
Dojde-li totiž k mutaci proteinu, může být narušena jeho funkce a může fungovat způsobem, který je škodlivý pro celý organismus. Tyto procesy se pak snaží vědci nasimulovat.
Uživatel smartphonu si jen stáhne mobilní aplikaci, a když jde spát, zapojí telefon do nabíječky. Vědci jsou díky tomu schopní až zdvojnásobit výkon stávající sítě, kterou využívají na výpočty. "Existuje řada lidí s opravdu silnými telefony, a pokud je využijeme efektivně, bude to začátek něčeho opravdu velkého," řekl Pande pro Stanford News.
Nový projekt počítá až se 150 tisíci uživateli, kteří zpřístupní své mobilní telefony. Když ráno vstanou a aktivují svůj smartphone, aplikace se automaticky vypne a přesměruje svou pozornost na telefon, který ještě není v provozu, takže to majitel mobilního zařízení ani nepostřehne.