Pivo dělá hezká těla! Toto tradiční heslo bývá v reálu často těžko k přečtení, neboť je na tričkách deformováno vystouplými pivními břichy. To však samo o sobě neznamená, že by nám pivo nemohlo prospívat.
Samozřejmě, tradiční lékař bude proti, když se mu pochlubíte, že jste za večer vypili deset dvanáctek či dvanáct desítek. Ve skutečnosti by mu ale měl vadit spíš přísun alkoholu do vašeho těla, nikoliv piva jako takového. Pivo sice není alkoholu prosto, obsahuje ale i mnohé další látky, které organismu prospívají a někdy ho doslova hýčkají.
Dobrý sládek ovšem ví, že takové pivo musí být především dobře uvařeno. Legenda pivovarnictví, sládek František Ondřej Poupě, kdysi prohlásil: "Pivo má hasiti žízeň a scházející vlhkost v těle nahrazovati, poněkud sytiti, nikoli však nadýmati a zácpu působiti, umdlené tělo posilovati, moč k poměru k požitku i s krupicí vyměšovati, aby se předcházelo tvoření kamene, stolici podporovati, žaludek zahřívati a ne jako mnohá piva chladiti.“
Pivo se dokonce dostalo do léčitelství, a tak třeba pro ty, "kteří trpí na kámen", bylo určeno pivo višňové, na upevnění zubů v dásních se pilo pivo šalvějové, proti žloutence a vodnatelnosti ordinovali dědci kořenáři pivo pelyňkové a pivo rozmarýnové zase proti trudnomyslnosti a tak dále.
Musíme si také uvědomit, že dřív skutečně platilo pořekadlo "hlad je převlečená žízeň" a pivo se užívalo jednak jako pokrm, jednak jako častá přísada do jídel. Takový chléb v pivu byla před pár set lety běžná snídaně. Navíc v době, kdy neexistovaly vodovody a sdílená studna mohla být častým zdrojem epidemií, bylo pivo z převařené vody bezpečnou alternativou jiných, méně spolehlivých nápojů.
Dnes vládnou našim nápojům slazené limonády, káva a černý čaj, jejichž společným jmenovatelem je dehydratace, která může dlouhodobě vést k vážnému poškození organizmu. Oproti tomu pivo, tvořené z 92 procent z vody, je jako hydratační prostředek hotový poklad. Kromě obsahu vody totiž nabízí i iontovou vyváženost, izotonickou povahu a nízký obsah alkoholu. S pivem přijímá tělo nejen vodu, ale i řadu minerálních látek, vitaminů nebo aminokyselin.
Pivo snižuje stres i pomáhá tělu
Největší radost ale pivo dělá srdíčku. Sráží krevní tlak a rozšiřuje cévy, chrání proto před arteriosklerózou, infarktem myokardu či mrtvicí. Srdci také prospívá schopnost piva snižovat napětí a stres.
Častá výtka abstinentů vede právě ke spojení piva s obezitou, ovšem co do počtu kalorií poráží chmelové nápoje kdekterá slazená limonáda, existují dokonce studie, které prokazují, že omezená konzumace piva může vést i k hubnutí!
Navíc v pivu obsažený chrom a taky zinek působí na aktivitu inzulinu, čímž stabilizují hladinu krevního cukru, a brání tak vzniku cukrovky. To, že pivo pozitivně podporuje trávení, si každý může odzkoušet na své osobě.
Všeobecně známý je pak výskyt vitaminu B v pivu. Vitaminy typu B ovlivňují metabolické procesy, funkci nervového systému, brání vzniku kožních chorob nebo vývojových vad.
Rozumí se samo sebou, že nadměrná konzumace čehokoliv tělu neprospívá, ostatně jak napsal lékař a alchymista Paracelsus: "Určitá substance může být jedem, ale i léčivem či potravinou, záleží na požitém množství." Míra je tedy na místě.
Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.