Vláda premiéra Johna Keye vypsala referendum o nové vlajce pro Nový Zéland, protože měla pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož levém horním rohu je vlajka Spojeného království.
Nový symbol měl podle ní skoncovat s připomínkou koloniální éry. Zastánci změny rovněž argumentovali tím, že nynější státní vlajka Nového Zélandu je příliš podobná té australské.
I am proud to say I will be voting for a new flag 👍🏻 #nzflag #VoteForChangeNZ #NewZealand #nz #newflag pic.twitter.com/TrIgsdUQv5
— Carpe Diem (@UFBchick) February 22, 2016
Oblíbený premiér John Key byl dlouhé měsíce hlasitý propagátor změny vlajky. Jeho reakci na výsledek referenda mohou Češi Novozélanďanům jen závidět. Místo zlostných tweetů osočujících a zesměšňující protistranu na svém Twitteru vzkázal: "Nový Zéland hlasoval, že chce zachovat současnou vlajku. Vyzývám všechny Novozélanďany, aby ji používali, přijali za svou, a co je ještě důležitější, aby na ni byli hrdi."
New Zealand has voted to retain our current flag. I encourage all NZers to use it, embrace it and, more importantly, be proud of it.
— John Key (@johnkeypm) March 24, 2016
Referendum bylo dvoukolové. V prvním kole voliči vybírali z pěti předložených návrhů jeden vítězný, který pak byl v druhém kole postaven proti vlajce dosavadní.
První kolo vyhrál návrh zobrazující domorodou stromovou kapradinu Cyathea dealbata, které se kvůli stříbřitému zbarvení spodní části listů anglicky říká silver fern (stříbrná kapradina). Na svých vlajkách ji mají novozélandské sportovní týmy. Ve druhé části byly tak jako na stávající vlajce čtyři hvězdy ze souhvězdí Jižního kříže viditelného z jižní polokoule. Převažujícími barvami na vlajce byla černá a modrá.
Její odpůrci o ní hovořili jako o rybí kosti ("fishbone") nebo o plážovém ručníku ("beach towel"). Nyní se radují z výsledků referenda se slovy: "Rozum zvítězil!"
New Zealand votes to keep their magnificent flag and not replace it with something that looks like a beach towel
— Rees-Mogg (@JakeReesMogg) March 24, 2016
pic.twitter.com/2nkg3SAmjR
Zachování nynější vlajky nasvědčovaly průzkumy veřejného mínění. Novozélandská vláda dnes v prohlášení oznámila, že pro stávající vlajku hlasovalo 1,2 milionu voličů, zatímco proti jich bylo 915 tisíc. Započítány zatím nejsou ty hlasy, které byly v daném termínu odeslány poštou, ale úřady je ještě nedostaly. Voličská účast byla 67,3 procenta.
I'm happy and relieved to hear that NZ has voted to stick with the current flag.🇳🇿 #nzflag #KeepTheFlag pic.twitter.com/euFfTCHSbv
— KW (@kwjpn) March 24, 2016
Zastánci změny přijali výsledky referenda jako nadějné do budoucnosti. Soudí, že 43 procent lidí souhlasících se změnou jasně ukazuje, že kdyby byl nový návrh opravdu povedený, vyhrál by. "Tak třeba příště," doufají.
NZ flag to stay. 43% voted for change. Good indication that a truly great design would get the support. Next time. #nzflagreferendum #nzflag
— Lachlan Forsyth (@LachlanForsyth) March 24, 2016
Nové návrhy vlajky voliči přijali již v prvním kole referenda poměrně vlažně. Tři z pěti návrhů obsahovaly stříbrnou kapradinu, čtvrtý spirálu koru vyskytující se téměř na všech kresbách původních obyvatel a pátý byl geometrický vzor, který odkazoval na novozélandskou krajinu a také na maorský mýtus o stvoření světa.
Stoupenci nynější vlajky při argumentech za její zachování mimo jiné zdůrazňovali, že občané změnu vlajky nijak nežádali. Připomínali také, že novozélandští vojáci po generace bojovali a umírali pod barvami stávající vlajky a že musí být na jejich počest zachována.
#keepnzscurrentflag #nzflag #nzflagdebate pic.twitter.com/72zc2OVkGn
— Aaron Woolley (@dolphinboynz) February 1, 2016