Praha – Google a farmaceutická společnost Novartis se spojily, aby vytvořily první kontaktní čočku, která by analýzou slz dokázala určit hladinu cukru v krvi a výsledky by poté přenášela do mobilního zařízení.
Lidem trpícím cukrovkou, kterých je v současnosti ve světě na 382 milionů, by tak odpadlo odebírání krve z prstu, které podstupují až desetkrát za den. Zároveň by byla technologie zaměřena na starší uživatele, kteří trpí problémy s viděním na blízko. Jak tvůrci uvádějí, čočka by měla umět zaostřovat jako například fotoaparát.
V případě kritické hladiny rozsvítí kontrolku
V chytré čočce jsou zabudovaná čidla a mikročipy, které ale nijak nebudou bránit ve vidění, protože budou umístěny mimo zorné pole. Energii mají čerpat z okolního rádiového vysílání. V případě rizikové hladiny glukózy v krvi by se poté podle plánu společností měla rozsvítit výstražná dioda, vše je ale zatím ve fázi testování.
"Hi-tech technologie se tu kombinuje s biologií, což je pro nás velice vzrušující. Myslím, že uvidíme stále více a více oblastí v medicíně, kde se bude prosazovat podobný netradiční přístup," řekl agentuře Reuters Joe Jimenez, generální ředitel Novartisu.
Jimenez také přemýšlí, že by se tyto technologie daly využít i v případě jiných onemocnění, jako je například dálkové sledování pacientů v případě rizika srdečního selhání. V současné době se ale plně věnují vývoji chytré kontaktní čočky, která by podle odhadů měla být na trhu během pěti let.