Vyzkoušeli jsme: Nový Olympus dokáže v plném rozlišení fotit rychlostí, kterou se točí filmy

Vyzkoušeli jsme: Nový Olympus dokáže v plném rozlišení fotit rychlostí, kterou se točí filmy
Olympus OM-D E-M1 Mark II je fotoaparát nabitý supermoderními funkcemi. Je to „vlajková loď“ značky a tomu odpovídá i cena.
Tento snímek je zcela neupravovaný, přesně tak ho nový Olympus vyfotil a uložil do souboru jpeg. Olympus OM-D E-M1 Mark II, ohnisková vzdálenost 34mm (ekvivalent 68mm na fullframu), clona f/2,8, čas 1/60 s, ISO 500. Při podrobném zkoumání v plné velikosti jsou vidět na struktuře kožené bundy místa, kde redukce šumu zasáhla i drobné detaily. Odkaz na snímek v plném rozlišení najdete v textu.
Olympus OM-D E-M1 Mark II. Opět neupravovaný, pouze zmenšený snímek. (40mm, f/2,8, 1/80 s, ISO 320).
Olympus OM-D E-M1 Mark II je fotoaparát nabitý supermoderními funkcemi. Je to „vlajková loď“ značky a tomu odpovídá i cena.
Foto: Jan Rybář
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 12. 2016 11:31
O novém Olympusu OM-D E-M1 Mark II se dá bez přehánění říci, že posouvá technické možnosti fotografie. Jak jsme si měli možnost ověřit během prvního krátkého fotografování, dokáže pořídit v plném rozlišení 60 snímků za sekundu a uložit je ve formátu RAW. Je to skvělá hodnota – takovou rychlostí se točí filmy. A nový Olympus to dokáže v rozlišení, které je výrazně větší než 4K.

K čemu je to dobré? Naznačuje to už snímek v úvodu tohoto textu. Pomáhá to velmi snadno vyfotit věci, které se jinak fotografují obtížně. Třeba okamžik, ve kterém praskne propíchnutý balonek. Zachytit tento moment s novým Olympusem OMD E-M1 Mark II není nikterak složité.

Fotoaparát totiž začne po namáčknutí spouště v podstatě natáčet krátkou filmovou smyčku, kterou ve své paměti neustále přepisuje. Jakmile fotograf stiskne spoušť, Olympus sáhne do paměti a uloží na kartu řadu snímků, které vznikly několik okamžiků před stiskem spouště a po dobu, co spoušť držíte. Pravděpodobnost, že se podaří zaznamenat rozhodující okamžik, tím prudce vzrůstá. Délka rychlého snímání je samozřejmě omezená, podle zástupců Olympusu přítomných na prezentaci lze takto fotit zhruba necelou minutu.

Zvládne fotky v rozlišení 50 megapixelů

Kromě toho umí Olympus také fotit ve zvýšeném rozlišení (tím, že udělá několik snímků a softwarově je složí). Zatímco rozlišení snímače je normálně 20 megapixelů, v tomto rozšířeném módu se dá fotit v rozlišení 50 MPx ve formátu jpeg (formát RAW – tedy čistá data zaznamenaná snímačem – má velikost kolem 80 MB). Podle Olympusu je tento mód výborná věc například pro fotografy krajin.

Tady je ovšem třeba říci jedno drobné ale: funguje to výborně, ale v krajině se nesmí nic pohybovat. Tím, že se snímky skládají, by totiž na výsledném obrázku vznikly zdvojené objekty. Ukázaly to i zkušební snímky připraveného zátiší, kde je u plamene svíček vidět více obrysů (neupravovaný snímek v plném rozlišení najdete zde).

Novinka to není, umí to i jiné fotoaparáty, ale funkce je to velmi zajímavá.

Stativ nebudete chtít. Stabilizace je výborná

Další věc, která stojí za zmínku, je pětiosá stabilizace, která umožňuje fotit takzvaně „z ruky“ i v situacích, ve kterých už je s jinými fotoaparáty potřeba stativ. Během krátkého fotografování jsme si ověřili, že udržet z ruky časy kolem desetiny vteřiny při ohnisku 50mm není vůbec složité. Podle dostupných technických specifikací by stabilizace měla umožnit používat časy až o pět stupňů delší, než je běžné u nestabilizovaných objektivů. Jinými slovy, v situaci, kdy normálně dokážete vyfotit z ruky fotku 1/60 sekundy, by to mělo s Olympusem jít i s časem 0,5 sekundy.

Co se nám při krátkém testování líbilo

Ergonomie: fotoaparát se výborně drží a není těžký
Přesná expozice
Výsledné snímky ve formátu jpeg jsou velmi dobře použitelné bez  dalších úprav
Rychlost snímání a řada dalších technických fines, které přístroj nabízí
Stabilizace

Stabilizaci má samozřejmě většina moderních fotoaparátů a objektivů, ale Olympus z tohoto pohledu zcela jistě patří k těm nejlepším. Tak výkonná stabilizace je výborná, hlavně když se fotografuje teleobjektivy, které pro zachycení ostrého snímku potřebují tím kratší časy, čím delší mají ohnisko.

Když si k tomu člověk přidá ještě 121 zaostřovacích bodů, kterými Olympus disponuje, je to velmi zajímavý přístroj například pro fotografy sportu, zvířat, ale i koncertů nebo divadelních představení. Stejně jako řada jiných bezzrcadlovek má totiž zcela tichou elektronickou závěrku, která neruší a neupozorňuje na sebe „cvakáním“.

Cena je bohužel prémiová

Zní to všechno úplně idylicky? Tak si poslechněte cenu: Tělo bez objektivu za bezmála 55 tisíc korun. Například renomovaný web dpreview.com (patří Amazonu, a není tedy závislý na výrobcích fototechniky), který jinak Olympus OM-D E-M 1 chválí a v testu mu udělil zlatou medaili, napsal: „Jedna věc, která nás zarazila, je cena. I když je jeho snímač menší než u Nikonu D500 a drobný v porovnání s fullframovým Nikonem D750, zaplatíte za ně zhruba stejně.

Co by se dalo zlepšit

Cena
U snímků ve formátu jpeg byla občas patrná silnější redukce šumu, která v některých místech vyhladila i jemné detaily (zaznamenali jsme např. u snímku s nepříliš vysokým ISO 500). Neupravovaný snímek v plném rozlišení najdete zde
Dokud se fotky ze sériového snímání zcela nenahrají z paměti na kartu, nejde spustit prohlížení nafocených snímků (ani těch starších)

Je ovšem třeba podotknout, že vysoké ceny volí u některých svých modelů s menšími snímači stále častěji i jiní výrobci (například Sony). Svým způsobem je tento krok oprávněný. Olympus totiž dokáže nabídnout funkce, které velké zrcadlovky neumí a vzhledem ke konstrukci nejspíš ani umět nebudou. Jednou z nich je například fascinující rychlost snímání. Je také podstatně lehčí než profi zrcadlovky a má při srovnatelném ohnisku výrazně lehčí a menší objektivy.

Jenže na druhou stranu má menší snímač, a pokud člověk opravdu detailně studuje testovací snímky nafotografované na dpreview v naprosto stejných studiových podmínkách, je tam stále vidět rozdíl mezi fullframy a menším snímačem používaným u Olympusu 4/3. A opět – buďme spravedliví – ten rozdíl spoustě fotografů nemusí připadat příliš velký.

Je lepší tento Olympus, nebo velké zrcadlovky? Jak pro koho...

Nemám rád srovnávání menších bezzrcadlovek se zrcadlovkami v duchu: je lepší přístroj XY nebo zrcadlovka? Ono se to totiž nedá paušálně zodpovědět.

Je dobré si uvědomit, že lepší fotoaparát je ten, se kterým uděláte lepší fotky. A proto se někteří přiklánějí na jednu stranu a jiní zase na druhou – podle toho, co fotí a jak fotí. Existuje už řada profesionálů, kteří se snímačem Micro 4/3 běžně pracují. Důležitá je nakonec fotka, ne fotoaparát, kterým byla pořízena.

Výběr z parametrů:

Typ systémový kompakt s výměnnými objektivy
Velikost snímače Micro 4/3 (17,3 x 13 mm)
Rozlišení snímače 20,3 Mpx
Hledáček elektronický, 2,36 Mpx
Displej dotykový LCD, výklopný a otočný 
Zaostřovací body 121
Rychlost závěrky 1/8000 s – 60 s (mechanická), 1/32000 s – 60 s (elektronická)
Sekvenční snímání 18 snímků za sekundu (ve speciálním režimu až 60 snímků)
ISO 200 – 25 000
Hmotnost těla: 495g
 

Právě se děje

Další zprávy