EU čeká příliv environmentálních uprchlíků

Martina Kollerová
14. 3. 2008 14:45
Změny klimatu přivedou do Evropy další vlnu uprchlíků
Sucho je už takové, že přehrada v části Limassol je úplně na dně.
Sucho je už takové, že přehrada v části Limassol je úplně na dně. | Foto: Reuters/Andreas Manolis

Praha/Brusel (Ekolist) - Evropu čeká v důsledku globálních změn klimatu příliv takzvaných environmentálních uprchlíků.

Před novým imigračním nebezpečím společně varovali vysoký představitel pro zahraniční politiku EU Javier Solana a komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Citoval je list The Guardian.

Západní Evropa má s uprchlíky padesátiletou zkušenost. V průběhu studené války sem přicházela řada přistěhovalců prchajících před sovětským režimem.

Součástí evropské postkoloniální zkušenosti byla rovněž vlna pracovních migrantů z bývalých evropských kolonií. V devadesátých letech pak EU zažívala příliv uprchlíků v důsledku válek na Balkánském poloostrově.

Podle Solany a Ferrero-Waldnerové mohou země Evropské unie očekávat další vlnu běženců. Příčinou budou tentokrát globální klimatické změny a jejich důsledky.

Unie by se na tento trend měla dostatečně připravit - neučiní-li tak, může být vážně ohrožena její bezpečnost a zahraniční vztahy.

Následky globálních klimatických změn nejhůře postihují chudé země jižní a střední Asie, Středního východu, Afriky a Latinské Ameriky, připomíná Guardian.

Klima jako rozbuška nepokojů

Už dnes způsobují klimatické změny v mnoha rozvojových státech různé konflikty. Například zmenšování ploch obdělávatelné půdy, nedostatek vody a potravy, zvýšení záplav a naopak dlouhotrvající sucha v mnoha zemích vedou - kromě zemědělských ztrát a velkých výkyvů cen potravin - k četným občanským nepokojům.

Nejde přitom jen o nepokoje v rámci jednotlivých států, ale i na úrovni mezistátní, a to zejména v pohraničních oblastech, které jsou tlaku migrantů vystaveny nejvíce. Další v řadě jsou konflikty vznikající v rámci boje o přírodní zdroje, připomněli Solana a Ferrero-Waldnerová.

Javier Solana
Javier Solana | Foto: Reuters

Masová migrace spojená s destabilizací jednotlivých částí rozvojového světa přitom může přímo ohrozit i Evropskou unii. V důsledku velkého množství uprchlíků se může Evropa radikalizovat jak na úrovni občanské, tak na úrovni zahraničně-politické.

Další články:

Klima se mění, může přinést katastrofu

Klimatické změny změní chuť piva

 

Právě se děje

Další zprávy