Geniální mladík vymyslel plán na vyčištění špinavých oceánů

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
11. 6. 2014 8:00
Před dvěma lety ohromil svou environmentální myšlenkou celý svět. Jeho metoda na vyčištění světových oceánů od plastů bude fungovat, ale chybějí mu finance.
Boyan Slat
Boyan Slat | Foto: YouTube

Delft (Nizozemsko) Boyan Slat se před lety vydal s kamarádem na dovolenou do Řecka, kde při potápění obdivoval množství medúz vznášejících se kolem něj. Záhy však zjistil, že se nejedná o mořské živočichy, ale o obyčejné plastové pytlíky vyhozené do vody.

Tehdy nedokázal přijmout myšlenku, že by se moře a oceány nedaly od milionů tun plastových odpadků jednoduše vyčistit.

Jak funguje metoda čištění oceánů?
Jak funguje metoda čištění oceánů? | Video: YouTube

Na mezinárodní konferenci TEDx Talk v nizozemském Delftu, která v minulosti hostila taková jména, jako je Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall nebo Gordon Brown, představil v roce 2012 metodu, na kterou přišel ještě během studia na střední škole.

Vše je postaveno na principu samočištění. Plovoucí čisticí stanice nebrouzdají vody oceánu, ale naopak nechávají odpadky, aby připluly blíže. Stanice je poté svými dlouhými rameny zlikviduje. Převratné na celém nápadu je využití mořských proudů. Boyan také tvrdí, že zvládne zlikvidovat odpad z poloviny Pacifického oceánu během 10 let.

Lidstvo dělí od čistých oceánů dva miliony dolarů

Jeho myšlenky inspirovaly řadu lidí, kteří na projekt přispívají. Někteří začali s mladým vynálezcem i spolupracovat.

Dnes je Boyan Slat zakladatelem a současně prezidentem společnosti Ocean Cleanup, která se myšlenku čištění oceánů snaží převést do praxe. Pod sebou má na 100 odborníků, kteří se specializují na oceánografii, ekologii, námořní právo, recyklaci, ale i finance. Současně se devatenáctiletý Holanďan věnuje studiu inženýrství letectví a kosmonautiky na univerzitě v Delftu.

Drobné částečky plastu si ptáci a ryby pletou s potravou.
Drobné částečky plastu si ptáci a ryby pletou s potravou. | Foto: YouTube

Během loňského roku probíhala studie, která měla prokázat funkceschopnost environmentálního projektu, což se také nakonec potvrdilo. Vše, co bylo zatím jen na papíře, je ve skutečnosti plně funkční a projekt čištění světových vod může odstartovat. Překážkou jsou finance.

Do dnešní doby se Boyanovi podařilo shromáždit od sponzorů něco málo přes 184 tisíc dolarů (zhruba čtyři miliony korun). Aby mohl projekt realizovat, shání dva miliony dolarů. Díky těmto financím by postavil prototyp stanic a mohl začít s testováním v plném měřítku.

Náctiletý podnikatel vymyslel ziskový projekt

Mladý student byl za svůj nápad v roce 2012 oceněn za nejlepší technické provedení v rámci konference TEDx Talk a jeho práci také uznalo nizozemské Ministerstvo životního prostředí. Zařadil se mezi 20 neslibnějších mladých podnikatelů z celého světa v rámci Intel EYE50.

Jeho myšlenka totiž nemá jen chránit životní prostředí. Projekt čištění oceánů je totiž i ziskový. Sesbíraný plastový materiál totiž Boyan hodlá recyklovat a znovu využít na výrobu.

S projektem čistých oceánů ale Boyan Slat nekončí. Další úkol, do kterého se plánuje pustit, bude řešení, jak zabránit tomu, aby se plasty do moří a oceánů dostávaly.

 

Právě se děje

Další zprávy