Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Středočeský kraj opravil skoro polovinu silnic

Judita Čapková
18. 9. 2020 11:27
Před pěti lety provedl kraj pomocí speciální techniky měření kvality silnic druhé třídy. V havarijním stavu se tenkrát nacházelo skoro 800 km vozovky, dnes je to zhruba 470 km. V současnosti má Středočeský kraj v projektové přípravě 257 dopravních staveb v hodnotě několika miliard korun.
Nový obchvat Králova Dvora – silnice II. třídy, dokončená I. Etapa
Nový obchvat Králova Dvora – silnice II. třídy, dokončená I. Etapa | Foto: Copyright: Středočeský kraj
Středočeský kraj

Akce jsou v různé fázi rozpracovanosti - v projektové přípravě se nachází několik desítek obchvatů a přeložek kolem měst a obcí. Jejich předpokládaná souhrnná hodnota dosahuje 8,5 mld. korun a na většině z nich probíhá úzká spolupráce s dotčenou místní samosprávou.

Spolupráce s ČVUT

Na zlepšení dopravní infrastruktury na svém území pravidelně spolupracuje Středočeský kraj s odborníky z akademické půdy. Znalci z ČVUT zpracovali posouzení bezpečnosti silničního provozu v místě železničních přejezdů a navrhli vhodnou nápravu. Otázka bezpečnosti na železnici je v dnešní době víc než aktuální, povolat experty je tedy zcela na místě.

Vlakem do práce i na výlet

Ve Středočeském kraji je 52 železničních tratí, na řadě z nich proběhla modernizace včetně výstavby tratí nových. Dokončena byla například modernizace trati v úseku Praha-Běchovice - Úvaly (I. koridor) a Votice-Benešov (IV. koridor), významné zlepšení přinesla také optimalizace trati Benešov u Prahy - Strančice. Dlouho diskutovaným tématem je vedení vysokorychlostních tratí na území kraje, které je podobně citlivé jako výstavba chybějícího úseku dálnice D3.

Rekonstrukce mostu v Lysé nad Labem
Rekonstrukce mostu v Lysé nad Labem | Foto: Copyright: Středočeský kraj

Stav silnic

Pasportizace silnic neboli zjišťování stavu vozovky se běžně provádí speciálním vozidlem. To hodnotí situaci známkami stejně jako ve škole od jedničky do pětky. Ve výborném stavu měl kraj před pěti lety necelých 300 km silnic, dnes je to okolo 550 km. V dobrém stavu bylo 430 km silnic, zatímco letos si takové hodnocení zaslouží přes 650 km. V průměru si kraj zlepšil stav silnic druhé třídy ze známky 3,4 na 2,7. Zlepšení je citelné, přesto je stále na čem pracovat.

Řidiči to ocení například díky letos otevřenému obchvatu Králova Dvora, přeložce u Brandýsa nad Labem u obce Zápy nebo rekonstrukci silnic v úseku Nové Strašecí - Mšec, v Kladně či u Zdislavic. Nový most vyrostl mezi Řitkou a Čísovicemi.

Cesta po vodě

Především v létě vládne čilý dopravní ruch i na vodních cestách. Ve spolupráci s Ředitelstvím vodních cest se připravuje 16 nových veřejných přístavišť na Labi a Vltavě. Mezi významné stavební akce patří zabezpečení podjezdných výšek v plavebním kanálu Vraňany-Hořín a úprava historické plavební komory v Hoříně.

Pro cyklisty

Ve Středočeském kraji rostou také nové cyklostezky, příkladem je úsek mezinárodní Labské stezky u Mělníka a mezi obcemi Kostelec nad Labem a Tuhaň. Pracuje se také na propojovacích bodech mezi Středočeským krajem a Prahou, což je dobrá zpráva hlavně pro ty, kteří pro cestu do práce preferují ekologický vlastní pohon před komfortem automobilu.

Záměry v hodnotě čtyř miliard korun

Kraj má dnes v zásobě investiční akce do dopravní infrastruktury v hodnotě čtyř miliard korun. Zahrnují projekty před realizací, v realizaci i plánované souvislé opravy. Další jsou v projektové přípravě tak, aby kraj dokázal co nejlépe čerpat z dostupných dotací, ať už jde o Integrovaný regionální operační program, Integrované územní investice, Státní fond dopravní infrastruktury nebo Operační program Životní prostředí.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy