Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Spořicí účty opět ožívají díky krokům ČNB

komerční článek
23. 11. 2021 11:22
Spořicí účty jsou tradičním finančním produktem na našem trhu a stále je využívá mnoho lidí. Jedna skupina na spořicí účet nedá dopustit a další jej zatracují, protože nepokryje ani výši inflace. Kam tedy uložit peníze a vyplatí se vůbec spořicí účet?
Foto: komerční článek

Proč se mění úrokové sazby

Ke změně úrokových sazeb přikročila většina bank v reakci na kroky České národní banky. Ta se snaží zastavit stále se zvyšující inflaci, která znehodnocuje kupní sílu peněz, takže si za stejné peníze nakoupíme stále méně věcí. Všeobecně je zvyšování úrokových sazeb přijímáno negativně, protože dochází ke zdražení například hypoték, ale jde o logický krok.

Aktuálně se inflace pohybuje přes 4 % a nevypadá, že by měla v nejbližší době klesat. Zvýšení úrokových sazeb ovlivní celý trh, investice, měnový kurz, ale jde o běh na dlouhou trať. První výsledky budou vidět nejdříve za rok.

Pro představu první banka, která zvedla úrok na spořicím účtu, byla Trinity bank a to na 2,08 %. Od 22. Listopadu Air bank zvýší úroky. Equa bank, Česká spořitelna a Raiffeisenbank k tomuto kroku přistoupí od prvního prosince.

Kam v dnešní době uložit peníze

Podle finančních expertů a poradců je vhodné mít rezervu na tři až šest měsíců dopředu.  Peníze na aktuální měsíc mějte na svém běžném účtu a k němu si zřiďte spořicí účet s výhodnou úrokovou sazbou. Sem uložíte finanční rezervu na tři až šest měsíců. Mějte však na paměti, že ani nejvýhodnější spořicí účet neporazí inflaci.

Tím však snahy o spoření nekončí. Jakékoliv volné finanční prostředky ukládejte na místo, kde vám vydělají a nespolkne je inflace. To může být například nemovitost, podílové fondy nebo jiné méně tradiční komodity.

Zbavte se nevýhodných finančních produktů

Zároveň se snažte zbavit všech nevýhodných závazků. Většina bank ustupuje od absurdních a zbytečných poplatků za vedení účtu, pokud stále za vedení účtu platíte, tak je na čase uvažovat o změně.

Založit běžný účet není nic složitého a zvládnete to během pár minut přes internet. Dejte si práci s jeho výběrem. Nestačí jen bezplatné vedení a žádné poplatky za výpisy. Zkontrolujte počet bankomatů a poplatky za výběr z nich, chcete vše řešit online nebo potřebujte osobní kontakt? Posíláte-li peníze do zahraničí, tak si zkontrolujte i tyto položky.

Spořák snadno a rychle

K běžnému účtu si pak můžete u spousty bank zřídit zdarma i spořicí účet. V internetovém i mobilním bankovnictví můžete libovolně přesouvat mezi oběma účty peníze. Finance budete mít vždy po ruce a při případné ztrátě platební karty se k úsporám na spořicím účtu nikdo nedostane.

Současné úroky na spořicích účtech sice inflaci neporazí, ale pořád je mnohem výhodnější uložit úspory zde než na běžný účet s žádným úrokem. Další výhodou je ochrana před odcizením, nízká rizika a peníze máte stále k dispozici.

Samozřejmě najdete produkty s lepším úrokem, ale pravděpodobně nebudete mít k penězům tak snadný přístup. Pokud má vaše banka nevýhodný úrok na spořicím účtu, tak vás možná zaskočí nutnost vedení běžného účtu u jiné banky, což spoustu lidí odradí. Nicméně jakékoliv spoření a odkládaní peněz je lepší než nic. Současná korona krize ukázala, jak málo lidí má finanční rezervu a jak je výpadek příjmu dostal na hranici chudoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy