Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Řecký ostrov Kos je ten pravý pro perfektní dovolenou

komerční článek
23. 2. 2021 19:32
Kos leží v Egejském moři a je to třetí největší ostrov souostroví Dodekanos. Narodil se zde otec moderní medicíny Hippokrates a každý rok se tu na jeho počest koná festival.
Foto: Shutterstock.com

Pokud toužíte po krásné dovolené a tradičním Řecku, vydejte se právě sem, protože Kos nabízí vše od krásného moře, zajímavých míst přes dobré jídlo až po aktivní noční život.

Jedna z prvních věcí, která sem většinu lidí láká, jsou krásné pláže, které se táhnou skoro podél celého ostrova, při otevřeném moři i v malebných zátokách, a většinou je pokrývá krásně čistý příjemný písek. Mnoho z nich je pro váš komfort vybaveno lehátky a slunečníky. Oblíbených pláží je celá řada: Paradise, Lambia, Thermes, Camel beach, Tigaki, Psalidi, Kamari, Katerina nebo Agios Stefanos, odkud je krásný výhled na ostrov Kastri s bílo modrým kostelíkem. Na ostrově Kos je zakázáno potápění s kyslíkovou bombou, kvůli ochraně archeologických lokalit. Šnorchlovat a objevovat zbytky dávných osídlení však můžete dle libosti. A pokud přesto toužíte po ponoření do větších hlubin, vydejte se lodí do vod ostrova Kalymnos. Pro vodní sporty je ideální zátoka Kefalos bay. Velice vyhledávaná bývá také návštěva mořských termálních pramenů - jedním z takových míst je Agios Fokas. Kos je pro svoji polohu dobrým výchozím bodem pro lodní výlety. Za návštěvu tak určitě stojí třeba ostrov Nisyros, který je vyhaslou sopkou, do jejíhož nitra se můžete podívat.

Foto: Shutterstock.com

Většina ostrova je nížinatá až na jeden horský masiv s názvem Dikeos táhnoucí se středem ostrova od západu k východu a skrývající řecké vesničky. Kos je skvělý na procházky ať už po plážích, vinících nebo olivovými háji. Velice oblíbená jsou zde pro výlety kola nebo koně. Ostrov má velice dobře značenou síť cyklostezek. Navštívit můžete jeskyni Aspri Petra, která bývala místem uctívání bohů, solné jezero Alykés rozprostírající se na planině nedaleko letoviska Tigaki nebo třeba paví háj (Plaka Forest) nedaleko městečka Antimachia.

Pokud už se nacházíte v blízkosti výše zmíněného městečka, můžete se vydat objevovat památky a historii Kosu. Antimachia jich nabízí hned několik - 250 let starý větrný mlýn nebo Antimachijský tradiční dům pocházející z 10. století. Kousek od města najdete impozantní benátskou pevnost Antimachia s mohutnými hradbami, která byla postavena Johanity.

Dalšími zajímavými památkami, kterých je Kos plný, jsou klášter sv. Jana (Agios Ioannis), který obklopuje krásná příroda nebo antická nemocnice Asklepion, kde údajně působil samotný Hippokrates. Navštěvovaný a oblíbený je i Hippokratův platan. Většina památek se nachází v hlavním městě Kos a jeho blízkém okolí. Z dalších lze zmínit třeba antickou agoru (tržiště), římský Odeon, Defterdarovu a Hassanovu mešitu či Archeologické muzeum, kde naleznete bronzovou sochu Hippokrata. Na ostrově toho však naleznete mnohem více, a protože ostrov není zas až tak rozsáhlý, můžete ho během své dovolené prozkoumat skrznaskrz a objevit mnoho zajímavých a krásných míst.

Foto: Shutterstock.com

Před, během i po svých výletech můžete zavítat do některé z řeckých taveren. Nejznámější z řecké kuchyně je asi řecký salát a jogurt. Mezi další tradiční pokrmy patří musaka, tzatziki, souvlaki. Udělají vám zde ryby a mořské plody na různé způsoby a za ochutnání stojí nepochybně i místní sýr. Z nápojů vám pak asi nejčastěji nabídkou čerstvou pomerančovou šťávu, nebo můžete okusit místní tradiční kaneládu - nealkoholický skořicový nápoj. Kos je známý i pro svůj tymiánový med. Velice oblíbené jsou taverny v letovisku Mastichari, na předměstí Lambi, ale i v hlavním městě Kos. Turisté také rádi navštěvují kouzelnou vesnici Zia a v ní tavernu Smaragdi s vyhlídkovou terasou.

Na Kos lze vyrazit kdykoliv během roku, nejvhodnější termín záleží čistě na tom, co od své dovolené očekáváte. Jinými slovy, jestli se spíše chcete vyhřívat na sluníčku a koupat v moři, nebo podnikat výlety na kole po zajímavých místech ostrova.    

Foto: Shutterstock.com
 

Právě se děje

před 10 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy