Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Příběhy naděje z misí s Lékaři bez hranic

komerční článek
22. 4. 2021 11:03
Lékařka a záchranářka Kristina Höschlová podává v nové knize svědectví z válečných zón
Foto: komerční článek

Za svoji lékařskou kariéru toho Kristina Höschlová zažila už hodně. Pracovala v pražském traumacentru, u záchranné služby, po čtyři zimní sezóny působila jako urgentní lékařka ve francouzských a švýcarských Alpách, několik sezón strávila u letecké záchranné služby Mont Blanc Helicopteres. Nikde však nenašla tolik odvahy jít nelehkému životu vstříc, jako mezi lidmi v Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu. A právě o zážitcích z misí nejen s Lékaři bez hranic vypráví ve své nové knize Lékařem mezi pouští a minami.

Svět plný emočních kontrastů

Už jako malou fascinovala Kristinu Höschlovou představa zemí, které jsou vzdálené tisíce kilometrů. Když jí bylo šest let, ráda si listovala dědečkovou sbírkou časopisů National Geographic, v níž narazila i na dnes již ikonickou fotografii afghánské dívky od Stevea McCurryho. O necelých třicet let později Kristina Höschlová už jako lékařka-anestezioložka seděla v letadle do Kábulu, odkud pak zamířila do severní provincie Kundúz - místa, kde měla absolvovat svoji první misi s organizací Lékaři bez hranic.

Proč se rozhodla právě pro Afghánistán? Co všechno čeká zdravotní pracovníky, kteří se účastní misí s Lékaři bez hranic? A jak prožívají svůj pobyt ve válečných zónách? Nejen na tyto otázky poskytuje barvité odpovědi kniha, která právě vyšla pod názvem Lékařem mezi pouští a minami. Najdete v ní svět plný emočních kontrastů, kde se krutost mísí se srdečností, krvelačnost se štědrostí a beznaděj s neoblomnou vnitřní radostí.

Hledání naděje uprostřed krutosti války

Po misi v Afghánistánu se Kristina Höschlová vydala i na další místa sužovaná válečnými konflikty a přírodními katastrofami. Ať už šlo o Irácký Kurdistán nebo Mokku v Jemenu, obě destinace se v mnohém podobaly její první misi. V zemích zabijáků prodchnutých krutostí totiž potkala také lidi s velkým srdcem, od nichž se mohla učit optimismu, trpělivosti, úctě a velkorysosti.

Své vzpomínky, úvahy a reflexe současného světa v knize doprovodila řadou vlastních fotografií. Ty autenticky doplňují zážitky lékařů na misích, kteří musí řešit nejrůznější případy od komplikovaných porodů po následky bombových útoků. I přes mnohdy zoufalé podmínky ze sebe doktoři vydávají vše a každý pacient je jim vděčný za pomoc v jakékoli podobě. Dají se takové emoce zachytit v jedné knize? Kristině Höschlové se to povedlo - popsala život místních lidí v celé jeho syrovosti: plný hrůz, vděku i naděje, která často vysvitne v těch nejnečekanějších okamžicích.

Knihu Lékařem mezi pouští a minami si můžete objednat na webových stránkách www.albatrosmedia.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy