Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Plazma je nenahraditelná, život zachraňující biologická tekutina

komerční článek
16. 4. 2024 13:50
V České republice potřebují tisíce pacientů léky z krevní plazmy od dobrovolných dárců.
Foto: komerční článek

Co je vlastně plazma?

Krevní plazma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv. Je to slámově zbarvená tekutá část krve, která zůstane po odstranění červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Je nezbytná pro léčbu pacientů s řadou vzácných a závažných chronických onemocnění, u nichž existuje jen málo jiných možností léčby nebo žádné. Lze ji získat pouze od zdravých jedinců a nelze ji vytvořit v umělém prostředí.

"Pro pacienty se vzácnými onemocněními představuje plazma prakticky jedinou možnost léčby. Plazma obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Využívá se i při léčbě popálenin, onemocnění ledvin, jater, poruchách srážení krve i při úrazech a dalších vážných nemocech," říká Pavel Kovář, medicínský ředitel společnosti Takeda v České republice a na Slovensku, která je jedním z největších výrobců inovativních léků z krevní plazmy.

Darování plazmy je bezbolestný proces nazývaný plazmaferéza, který lze opakovat jednou za 14 dní. Během něj se z krve odděluje plazma; červené a bílé krvinky a krevní destičky se vracejí dárci zpět. Krevní plazma je kapalina, která vytváří prostředí pro krevní buňky a zajišťuje přenos živin a odvod zplodin metabolismu. Je to tekutá část krve, která tvoří u mužů cca 54 % a u žen cca 59 % jejího objemu.

Foto: Takeda

Solidarita s nemocnými

Darování krve, krevní plazmy a ostatních krevních složek je velmi potřebné a dárci si za ně zaslouží uznání. "Dárce vnímáme jako hrdiny, kteří zachraňují lidské životy. Naším cílem je zlepšovat informovanost české veřejnosti ohledně možností darování plazmy a o oblastech, kde plazma pomáhá pacientům," říká David Viochna ze společnosti BioLife, která je součástí skupiny Takeda a věnuje se získávání plazmy a výrobě terapií odvozených od plazmy. BioLife v České republice v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy. Jde o novou značku center pro odběr plazmy dříve fungujících pod značkou sanaplasma. Ta se od svého vzniku v roce 2007 stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy.[1]

Foto: Takeda

"Ráda bych vyjádřila poděkování lékařům, sestřičkám, dárcům krevní plazmy a všem, kteří už léta zachraňují životy PID a HAE pacientů. Velmi si vážíme všeho, co pro pacienty děláte! Pro velký počet pacientů zůstává substituční terapie s pomocí léků vyrobených z krevní plazmy nenahraditelná. Včasná a neomezená dostupnost adekvátní léčby má důležitou roli, aby tito pacienti žili kvalitní a plnohodnotný život. Z tohoto důvodu podporujeme iniciativy pro širší dostupnost těchto léčiv v České republice a Evropské unii. Podporujeme iniciativy, které zohledňují pacientské potřeby a priority," uzavírá Camelia Isaic, předsedkyně české pacientské organizace HAE Junior a zároveň zástupkyně v pacientské radě Evropské referenční sítě pro vzácné poruchy imunity ERN-RITA.

Věděli jste, že je potřeba:

  • 130 darování plazmy pro léčbu jednoho pacienta s primární imunodeficiencí,[2]
  • 900 darování plazmy pro léčbu jednoho pacienta s alfa-1,[3]
  • 1 200 darování plazmy pro léčbu jednoho pacienta s hemofilií?[4]


 

Právě se děje

Další zprávy