Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Operační program Doprava přinesl v Královéhradeckém kraji řadu novinek

komerční článek
8. 4. 2021 10:30
Přibližně 123 miliard korun z OP Doprava putovalo do ČR k řešení klíčových problémů v dopravě.
Rekonstrukce žst. Jaroměř
Rekonstrukce žst. Jaroměř | Foto: Správa železnic, státní organizace

Řídicím orgánem tohoto programu je Ministerstvo dopravy, které tuto roli vykonává prostřednictvím Odboru fondů EU. Přímo v  Královéhradeckém kraji bylo prostřednictvím 29 projektů rekonstruováno nebo postaveno přes 84 kilometrů silnic či železničních tratí.

Tyto významné projekty zlepší v našem kraji dopravní dostupnost, pohodlí cestujících, bezpečnost i plynulost dopravy a také přispějí k lepší kvalitě ovzduší. Níže jsou vybrané projekty z Královéhradeckého kraje, které byly podpořeny z prostředků EU v rámci OP Doprava.  

Silniční projekty

Silnice R35 Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice
Silnice R35 Hradec Králové (Sedlice) – Opatovice | Foto: RoadMedia s.r.o.

Cestování mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je o něco pohodlnější díky stavbě silnice R35 Hradec Králové (Sedlice) - Opatovice. Tento úsek R35 zároveň obě tato města přímo napojuje na dálnici D11, čímž dochází k odstranění nutnosti průjezdu obcemi, jako jsou Opatovice či Březhrad.   Výstavba této silnice umožnila výrazné zkrácení jízdní doby, zvýšila bezpečnost jízdy a odstranila dopravní zácpy, které se tam často tvořily.

Prostřednictvím OP Doprava pokračuje i výstavba dálnice D11, a to konkrétně stavbou 1107 Smiřice - Jaroměř, jejímž účelem je vybudování komunikace dálničního typu. Stavba bude spolu s ostatními komunikacemi tvořit součást evropského dopravního koridoru Paříž - Norimberk - Plzeň, Praha - Hradec Králové - Wroclaw - Varšava - Brst - Moskva a bude tak spojovat západní a východní Evropu.

Dálnice D11, stavba 1107 Smiřice - Jaroměř
Dálnice D11, stavba 1107 Smiřice - Jaroměř | Foto: Antonín Kapraň© MMR

Železniční projekty

Lidé, kteří cestují vlakem z Jaroměře, již mají pohodlnější přístup na nástupiště i nástup do vlaků. Díky projektu Rekonstrukce žst. Jaroměř získala železniční stanice ostrovní nástupiště s mimoúrovňovým přístupem (podchodem) od výpravní budovy. Nainstalováno je nové osvětlení stanice a prostoru nástupišť. Rekonstrukcí prošlo kolejiště i trakční vedení. Lidé se sníženou pohyblivostí určitě ocení i bezbariérový přístup díky novým výtahům.

Rekonstrukce žst. Jaroměř
Rekonstrukce žst. Jaroměř | Foto: Správa železnic, státní organizace

Další projekty

Projekt OP Doprava pomohl také přímo v krajském městě. Díky projektu Trolejbusová trať Pod Strání vznikla nová trolejbusová trať vedoucí ulicemi Brněnská, Palachova a Milady Horákové na konečnou zastávku Pod Strání v zájmové lokalitě Moravské předměstí o celkové délce 0,87 kilometrů.  Cestující v Hradci Králové, především z části města Pod Strání,  tak mohou využívat ekologičtější dopravu a mají další přímé spojení na hlavní nádraží a autobusový terminál. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy