Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Nejlépe hodnocené půjčky – kdo půjčuje za nejlepší podmínky?

komerční článek
28. 7. 2021 9:26
Vyznat se v nabídce úvěrových produktů, které jsou nabízeny bankami i řadou nebankovních institucí, není jednoduché. Jistou pomoc při výběru poskytovatele půjčky nabízí organizace Člověk v tísni, která dvakrát ročně zveřejňuje tzv. Index odpovědného úvěrování.
Nejlépe hodnocené půjčky – kdo půjčuje za nejlepší podmínky?
Nejlépe hodnocené půjčky – kdo půjčuje za nejlepší podmínky? | Foto: komerční článek

V indexu vydaném v červnu 2021 bylo na základě různých kritérií porovnáno celkem 44 poskytovatelů mikropůjček, kontokorentů a kreditních karet. V kategorii drobných půjček, o které je relativně velký zájem, se na jedné z prvních příček umístila společnost Kamali, jež poskytuje mimo jiné první půjčku s RPSN 0 %.

Naopak mezi nejhůře hodnocené poskytovatele se zařadila firma Rerum Finance, která nabízí tzv. online půjčku bez registru. Nebankovní instituce Zaplo Finance, poskytovatel oblíbené Zaplo půjčky, si vysloužil neutrální hodnocení.

Kompletní informace o zmíněných úvěrových společnostech lze najít na nezávislém portálu NavigatorUveru.cz, zabývajícím se různými finančními tématy a recenzemi bankovních i nebankovních půjček.

Kritéria hodnocení poskytovatelů malých úvěrů

Dostupné půjčky byly hodnoceny na základě 15 parametrů, které zahrnovaly například náklady, tedy kolik člověk zaplatí na úrocích, poplatcích a případných sankcích za pozdní splacení, transparentnost a přehlednost poskytnutých informací o půjčce a celkovou klientskou vstřícnost. Dle výsledků hodnocení byli zkoumaní poskytovatelé seřazeni od nejlepšího k nejhoršímu.

Snadná dostupnost a vysoké úroky

Autoři indexu upozornili mimo jiné na to, že s nebankovními mikropůjčkami se pojí extrémně vysoké úroky (v řádu stovek procent ročně). Tyto drobné úvěry se splácejí jednorázově a v případě, že člověk na splátku nemá, začínají naskakovat sankce za nesplácení. Mnoho dlužníků se z tohoto důvodu nevyhne exekuci.

Nicméně snadná dostupnost nebankovních mikropůjček je stále velkým lákadlem. Řadu drobných nebankovních úvěrů mohou získat i lidé se záznamem v registru, vyřízení a výplata peněz jsou navíc takřka okamžité. Vzhledem k výše zmíněnému však autoři indexu před těmito produkty varují a doporučují je využívat pouze v nejkrajnější nouzi.

Úroky u nebankovních mikropůjček mohou být až překvapivě vysoké, totéž platí pro úroky z prodlení.
Úroky u nebankovních mikropůjček mohou být až překvapivě vysoké, totéž platí pro úroky z prodlení. | Foto: Pexels.com

Problémem, který se pojí s mikropůjčkami od některých nebankovních institucí, je nedostatečná kontrola bonity žadatelů. Ve většině případů je sice schopnost splácet prověřována důkladně, nicméně najdou se i společnosti, které například nenahlížejí do centrálního rejstříku exekucí.

Pozitivní zprávou však je, že v období, kdy docházelo k problémům se splácením v důsledku ekonomických dopadů pandemie, vyšla řada společností svým klientům vstříc. Nabízely odklad či snížení splátek a na svých webových stránkách uváděly přehledné informace o tom, jak přesně postupovat.

Co když člověk nemá na splátku?

V případě nemožnosti splácet je nutné daného poskytovatele úvěru co nejdříve kontaktovat a pokusit se domluvit na individuálním řešení, kterým může být právě zmíněný odklad splátek. Rozhodně se nevyplácí dělat takzvaně mrtvého brouka a čekat, že se problémy vyřeší samy.

Organizace Člověk v tísni nabízí mimo jiné telefonické dluhové poradenství, které je zdarma k dispozici každému, kdo se dostal do potíží s půjčkou.

 

Právě se děje

Další zprávy