Canaveral, Florida - Sonda Maven dorazila do oběžné dráhy Marsu. Před deseti měsíci byla vyslána do vesmíru agenturou NASA, aby prozkoumala mizející vodu na této planetě.
To bylo podle vědců způsobeno v důsledku dramatické změny klimatu na této planetě a Maven je první sondou, která se se tím bude zabývat.
"Možnost provádět průzkum na Marsu je pro nás velkým přínosem. Hned po tom, co Maven vstoupí do oběžné dráhy Marsu, získáme každodenním sběrem získaných dat velmi důležité informace, které nám pomohou odkrýt řadu tajemství týkajících se této planety," řekl člen vědeckého týmu.
Mohl by na Marsu existovat život?
Speciální vesmírná sonda byla pro agenturu NASA vyrobena v laboratořích firmy Lockheed Martin a stála v přepočtu kolem 14 miliard korun. Obsahuje osm speciálních přístrojů a váží zhruba dva a půl tuny. Sloužit má zároveň i jako podpora pro přenos vysílání z průzkumných vozidel Curiosity a Opportunity.
Vědci očekávají, že díky této misi by mohli zjistit, kam zmizela voda a oxid uhličitý. "To jsou ty nejdůležitější otázky pro pochopení historie Marsu a jeho podnebí. Zároveň se tak můžeme dozvědět, zda zde existují nějaké podmínky, které by podporovaly alespoň mikrobiální život," dodal další člen vědeckého týmu.
Mars je po Merkuru druhou nejmenší planetou sluneční soustavy. Detailní průzkumy této planety započaly v 60. letech 20. století díky dvaceti vyslaným automatickým sondám. Díky dosavadním průzkumů se předpokládá, že se zde kdysi nacházela hustá atmosféra a voda, tím pádem i možnost života.