Chtěli zlepšit svou výkonnost, nemít strach nebo se jen udržet bdělí. Za užíváním stimulačních drog stály v historii lidstva různé důvody. Staré civilizace si drogy spojovaly s rituály i bojem proti hladu, v novověku se staly součástí léčitelství i každodenního života. Až moderní výzkumy ukázaly jejich neblahé dopady na lidské zdraví a nežádoucí vedlejší účinky.
Pervitin
Amfetamin neboli pervitin se do masové společnosti dostal během druhé světové války. Armády ho používaly ke snížení únavy u vojáků. Před začátkem bleskové války si wehrmacht objednal ohromujících 35 milionů pervitinových tablet. Nicméně, v roce 1941 se pervitin dostal na černou listinu kvůli návykovému potenciálu a nebezpečným vedlejším účinkům.
Hitlerova závislost
Samotný Adolf Hitler údajně užíval různé stimulanty. Jeho osobní lékař Morell mu aplikoval směs steroidů a později eukodal, látku příbuznou heroinu. Zejména ke konci války, když se situace zhoršovala, byl Hitlerův mix tak silný, že mu navozoval pocit nepřemožitelnosti navzdory nepříznivé realitě.