Zlatá triga Pražského quadriennale putuje do Estonska

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2015 22:04
Zlatou medaili za nejlepší design mají Belgičané, cena za kurátorský koncept putovala do Nizozemska, cenu za nejlepší scénografii získala díla čínských tvůrců.
Pražské quadriennale
Pražské quadriennale | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejlepší expozicí právě probíhající výstavy Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) se stal estonský projekt Sjednocené Estonsko. V pondělí večer bylo v pražském Divadle Archa jeho tvůrcům uděleno nejvyšší ocenění - Zlatá triga.

Zlatou medaili za nejlepší design mají Belgičané, cena za kurátorský koncept putovala do Nizozemska, cenu za nejlepší scénografii získala díla čínských tvůrců.

Mezinárodní porota hodnotila řadu kategorií - od nejlepšího výstavního designu přes inovativní přístup k divadelnímu designu či nejvýraznější studentský talent až po schopnosti expozic podnítit odborný dialog. Celkem bylo předáno 22 cen.

Jury tvořili přední režiséři Kirsten Dehlholmová, Antônio Araújo a Dmitrij Krymov; vynikající scénografové a umělci Eloise Kazan, Katrina Neiburgaová, Kamila Polívková a Dominic Huber; teoretička Joslin McKinneyová a architekt Radivoje Dinulović.

Vítězná estonská expozice instalovaná v Topičově salonu na Národní třídě představuje fiktivní hnutí založené Divadlem NO99, které se během dvou měsíců stalo relevantní politickou silou; některé průzkumy mu přisuzovaly 25 procent hlasů. Současně získala Zlatou medaili za inovativní přístup ke scénografii.

Zlaté medaile pro Polsko, Finsko, Slovensko, Lotyšsko i Srbsko

Ocenění v podobě Zlaté medaile za zvukový design si odnesl tým umělců z Polska za projekt Postapokalypsa. Na porotu zapůsobilo důvtipné využití zvuku - citlivé a interaktivní ozvučení odráží současné ideje týkající se vztahu mezi přírodou, člověkem a technologií.

Zlatá medaile za použití médií ve scénografii byla udělena finskému národnímu týmu. Ačkoli ústředním tématem této výstavy byl zvuk, na porotce zapůsobil způsob, jakým zde funguje propojení zvuku, videa, obrazů a objektů coby způsob dokumentace a tvorby.

Zlatou medaili za divadelní architekturu získalo Slovensko za expozici Reflexe obrazu, která vzdala hold tvorbě před dvěma lety zesnulého scénografa, kostýmního výtvarníka a pedagoga Milana Čorby. Zlatou medaili v kategorii nejlepší expozice ve Studentské sekci dostalo Finsko. Jako nejvýraznější talent ve Studentské sekci byli oceněni studenti z Lotyšska, stejné ocenění za podnícení dialogu si odnesli srbští umělci a studenti.

Pražské quadriennale potrvá do 28. června. Jde o největší takovou akci na světě, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři. Už od roku 1967 každé čtyři roky představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jejím jádrem jsou výstavy více než šesti desítek zemí.

Letos byly instalovány v historickém centru města; ovládly trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Jsou například v Kafkově domě, v Clam-Gallasově paláci, na Divadelní fakultě AMU, v kostele sv. Anny, v Colloredo-Mansfeldském paláci či v lapidáriu Betlémské kaple.

Před čtyřmi lety Zlatá triga putovala do Brazílie, v roce 2007 do Ruska a předtím do Velké Británie. V roce 1999 ji získala česká expozice, jejímiž komisaři a scenáristy byli Simona Rybáková a Šimon Caban.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy