Šarmantní alkoholik Lebowski nabízí jen slastný sen

Antonín Tesař
9. 7. 2010 13:51
Crazy Heart není ani pohádka, ani příběh ze života
Foto: Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Americký film Crazy Heart je přesně typ snímku, který dostává Oscara za herecký výkon v hlavní roli.  Jeho hlavní atrakcí jsou hvězdy, přičemž jedna z nich celý film táhne. Hlavně je to však dílo, které stojí přesně na hraně mezi hollywoodským melodramatem a civilně pojatou charakterovou studií.

Jeff Bridges si Oscara nepochybně zasloužil už za skvostnou kreaci Duda v Big Lebowském bratrů Coenů;  v Crazy Heart v podstatě předvádí něco jako vážnou variaci na tuto postavu. A nejenže vystupuje prakticky v každé scéně, navíc tu i zpívá. Není divu, že svou první zlatou sošku také dostal - čímž ovšem akademie zase jednou zviditelnila pečlivě vykalkulovaný, ale nijak zvlášť inspirativní produkt.

Foto: Aktuálně.cz

Film o stárnoucím country zpěvákovi se sebedestruktivním životním stylem má sice vážné téma, ale dlouhou oklikou se vyhýbá skutečně nepříjemným a bolestivým okolnostem, které k tomu patří. Vidíme sice hrdinu zvracet nad mísou a s posmutnělým výrazem sedět v hotelovém pokoji, ale jinak si ve filmu ničím moc drastickým neprochází.

Nejpatrnější je to v okamžiku, kdy se rozhodne nastoupit do protialkoholní léčebny. Celou úspěšnou terapii film odbude jedinou scénou, ve které Bridges v příjemném venkovním prostředí sedí v kruhu dalších lidí a s charakteristickým ležérním charismatem přiznává, že má problém s pitím a potřebuje pomoc.

Místo ošklivé reality nás snímek opíjí nasládlým likérem sentimentality. Crazy Heart vypadá jako slastný sen stárnoucího alkoholika o tom, že by nepochybně měl víc šarmu, kdyby za ním stála nějaká úspěšná životní dráha, dejme tomu country zpěváka.

Foto: Aktuálně.cz

Dále je to i sen, že potká ženu, která bude dostatečně mladá a krásná, aby ho přitahovala na víc než jednu noc, a zároveň natolik mateřská a přející, aby v něm probudila touhu změnit životní styl, se kterým už sám není příliš spokojený. Sice se mu nepodaří získat ji napořád, protože v tolik štěstí se přece jen neodvažuje doufat - ale aspoň ho přiměje, aby se zase postavil na vlastní nohy, protože sám od sebe to nedokáže.

Ani jako film-pohádka ale není Crazy Heart není nijak zvlášť silné. Když už chce člověk únikově snít, je možná poctivější poddat se kýčovitému melodramatu, kde jsou emoce větší než život.

Divák s hrdiny prožívá jejich slasti a strasti, zároveň si trochu tragicky uvědomuje, že to, co se děje postavám, ve skutečnosti jeho nikdy nemůže potkat. Jenže Crazy Heart chce zároveň působit jako obyčejný příběh ze života: zázraky, které se v něm dějí, jsou proto zahaleny do mlhy všednosti, takže divákům dávají jen jakousi iluzi naděje.

Foto: Aktuálně.cz

I samo ocenění Bridgese je rozporuplné a spíš za zásluhy. Herec tu nepředvádí nic, co by přesahovalo jeho zavedený charakterový typ ustanovený postavami Jacka z Krále Rybáře a zmíněného ikonického Duda z Big Lebowského. Jeho postava se ve filmu mění v podstatě jen vnějškově - napřed je to vtipkující stárnoucí svéráz, který občas koncertuje opilý a ráno je mu špatně, následně je to vtipkující stárnoucí svéráz, který už nepije.

Crazy Heart je herecký film ne v tom smyslu, že by hlavní postava vyžadovala od jejího představitele mimořádně přesvědčivý výkon, ale spíš proto, že děj dává hlavní hvězdě dostatek prostoru, aby naplno rozehrála svůj prověřený typ.

Ostatní v podstatě dělají křoví jako nevýrazné konvenční figury, které mají dát hlavní postavě možnost se projevit (postava Maggie Gyllenhaalové), nebo jsou to vysloveně epizodní zjevení hereckých hvězd (Robert Duvall).

Crazy Heart zastupuje typ filmů, kterým se snadno podléhá, protože sázejí na nespokojenost diváků s jejich vlastními životy. Zároveň jsou iritující v tom, že nabízejí pohádkově zázračná řešení, která podávají jako něco, co se děje dnes a denně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy