Rusalka z Metropolitní vyprodává česká kina

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 1. 2014 17:20
Poprvé se bude v přímých přenosech z Met vysílat česká opera
Foto: MET

Praha - Poprvé v historii přímých přenosů z prestižní newyorské Metropolitní opery (MET) do kin zazní český titul - Rusalka od Antonína Dvořáka. Titulní roli ztvární slavná americká sopranistka Renée Fleming. Ve svém repertoáru ji má již od roku 1990 a její známé árie zpívala i na svém koncertu v Česku.

V přímém přenosu odvysílá operu 27 kin z České republiky. Zájem diváků je ale tak veliký, že multikina ještě přidávají sály. Kolik bude pláten celkem, se uvidí těsně před uvedením, řekla Radka Ondráčková ze společnosti Aerofilms.

"Přímý přenos Rusalky je v kině Aero vyprodaný už od loňského léta," uvedla ředitelka kina Zuzana Kameníková. Reprízu zařadilo Aero na 15. února. V Praze jsou volná zatím místa na reprízu v Biu Oko 23. února a vstupenky budou k dostání také v CineStaru Anděl, ten může vyhradit i další sál. V Brně nabízí podle Ondráčkové dostatek míst kino Scala, jež se letos na podzim nově připojilo k přenosům. Další "jednosálová" kina, jež se blíží vyprodání, odvysílají Rusalku ze záznamu.

Doposud vyvolala největší zájem u českých fanoušků opera Carmen, jež měla v MET premiéru v sezoně 2009-2010. Přímý přenos, který se vysílal 16. ledna 2010, navštívilo 6524 diváků. Pořadatelé však nyní předpokládají, že by Rusalka mohla překonat dosavadní návštěvnický rekord.

Role Prince se ujme polský tenorista Piotr Beczała a Ježibaby americká mezzosopranistka Dolora Zajicková. Za dirigentským pultem stane kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin, který řídil i Carmen.

Distribuční společnost Aerofilms, držitel licence přenosů z Metropolitní opery do kin, chystá na přenosový večer Rusalky překvapení pro všechny návštěvníky s příjmením Dvořák. Překvapení odhalí v kinech při přímém přenosu 8. února.

"Pořadatelé dlouho váhali, zda operu s českým libretem titulkovat do češtiny. Nakonec se kvůli většímu diváckému komfortu rozhodli pro převedení celého Kvapilova libreta do podoby titulků, aby diváci mohli mít originální verše opery během přenosu před očima," uvedla Ondráčková. Zda se budou titulky promítat či nikoliv, bude na jednotlivých kinech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy