Pražské a brněnské kino chystají Střed fantastiky, přehlídku filmů Wese Andersona

Kultura Kultura
7. 2. 2018 7:30
"Režisér Wes Anderson své snímky obsazuje abnormálním množstvím bizarních postaviček a inspiraci čerpá nejčastěji z doby, kdy se ještě nahrávalo na magnetofonové pásky a točilo na šestnáctimilimetrový film," říká ředitel pražského Bia Oko David Beránek. V jeho kině a také v brněnské Scale se uskuteční krátká přehlídka Andersonových snímků.
Andersonův film Až vyjde měsíc z roku 2012.
Andersonův film Až vyjde měsíc z roku 2012. | Foto: Focus Features

Přehlídka filmů amerického režiséra Wese Andersona pojmenovaná Střed fantastiky v pražském Biu Oko mezi 8. až 11. únorem a v brněnské Scale ve dnech 15. až 17. února uvede dlouhometrážní debut Grázlové, sondu do složitosti rodinných vztahů Taková zvláštní rodinka či variaci na životní odyseu oceánografa Jacquese-Yves Cousteaua Život pod vodou.

Promítat se bude i animované dobrodružství dle předlohy Roalda Dahla Fantastický pan Lišák nebo svérázná "skautská" vzpomínka na šedesátá léta a režisérovo mládí, komedie Až vyjde měsíc. Diváci budou rovněž moci zhlédnout poslední Andersonův celovečerní film, Grandhotel Budapešť, odehrávající se ve fiktivní evropské republice Zubrowka.

"Režisérovým trademarkem je kromě specifické barevné palety, fantaskních motivů, obsazování extrémně velkého množství hollywoodských hvězd a osobitého zapojení tance do samotného vyprávění také neuvěřitelně vytříbená obrazová preciznost. Ta se nejvíce vyznačuje symetrickým rámováním kamery. Proto jsme jeho přehlídku pojmenovali Střed fantastiky," vysvětluje ředitel Bia Oko David Beránek. 

Do svých filmů Anderson obsadil například Gwyneth Paltrowovou, Bena Stillera, Cate Blanchettovou, Willema Dafoea, Jeffa Goldbluma či své dvorní herce Billa Murrayho a Owena Wilsona. Režisér získal pět nominací na Oscara, neproměnil však jedinou.

Pořadatelé přehlídky upozorňují i Andersonovu chystanou novinku Psí ostrov, již letos v premiéře uvede festival Berlinale. Animovaný snímek se odehrává v budoucnosti na japonském ostrově plném odpadků, kde z donucení žijí všichni psi. Toho svého se vydá hledat dvanáctiletý chlapec, jenž musí čelit různým nástrahám.

Hlasy smečce psů propůjčili například Tilda Swintonová, Scarlett Johanssonová nebo Bill Murray. Psí ostrov začnou česká kina promítat v květnu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy