Pražské a brněnské kino chystají Střed fantastiky, přehlídku filmů Wese Andersona

Kultura Kultura
7. 2. 2018 7:30
"Režisér Wes Anderson své snímky obsazuje abnormálním množstvím bizarních postaviček a inspiraci čerpá nejčastěji z doby, kdy se ještě nahrávalo na magnetofonové pásky a točilo na šestnáctimilimetrový film," říká ředitel pražského Bia Oko David Beránek. V jeho kině a také v brněnské Scale se uskuteční krátká přehlídka Andersonových snímků.
Andersonův film Až vyjde měsíc z roku 2012.
Andersonův film Až vyjde měsíc z roku 2012. | Foto: Focus Features

Přehlídka filmů amerického režiséra Wese Andersona pojmenovaná Střed fantastiky v pražském Biu Oko mezi 8. až 11. únorem a v brněnské Scale ve dnech 15. až 17. února uvede dlouhometrážní debut Grázlové, sondu do složitosti rodinných vztahů Taková zvláštní rodinka či variaci na životní odyseu oceánografa Jacquese-Yves Cousteaua Život pod vodou.

Promítat se bude i animované dobrodružství dle předlohy Roalda Dahla Fantastický pan Lišák nebo svérázná "skautská" vzpomínka na šedesátá léta a režisérovo mládí, komedie Až vyjde měsíc. Diváci budou rovněž moci zhlédnout poslední Andersonův celovečerní film, Grandhotel Budapešť, odehrávající se ve fiktivní evropské republice Zubrowka.

"Režisérovým trademarkem je kromě specifické barevné palety, fantaskních motivů, obsazování extrémně velkého množství hollywoodských hvězd a osobitého zapojení tance do samotného vyprávění také neuvěřitelně vytříbená obrazová preciznost. Ta se nejvíce vyznačuje symetrickým rámováním kamery. Proto jsme jeho přehlídku pojmenovali Střed fantastiky," vysvětluje ředitel Bia Oko David Beránek. 

Do svých filmů Anderson obsadil například Gwyneth Paltrowovou, Bena Stillera, Cate Blanchettovou, Willema Dafoea, Jeffa Goldbluma či své dvorní herce Billa Murrayho a Owena Wilsona. Režisér získal pět nominací na Oscara, neproměnil však jedinou.

Pořadatelé přehlídky upozorňují i Andersonovu chystanou novinku Psí ostrov, již letos v premiéře uvede festival Berlinale. Animovaný snímek se odehrává v budoucnosti na japonském ostrově plném odpadků, kde z donucení žijí všichni psi. Toho svého se vydá hledat dvanáctiletý chlapec, jenž musí čelit různým nástrahám.

Hlasy smečce psů propůjčili například Tilda Swintonová, Scarlett Johanssonová nebo Bill Murray. Psí ostrov začnou česká kina promítat v květnu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy