Zemřel herec Václav Postránecký. Kolegové se s ním rozloučí příští středu

Václav Postránecký.
S hercem, který zemřel 7. května ve věku 75 let, se přišli do Národního divadla rozloučit kolegové i veřejnost.
Helena Postránecká přichází na pohřeb svého manžela.
Lidé už před začátkem pietní akce zaplnili foyer divadla, kde byla umístěna kondolenční kniha.
Před začátkem obřadu se mohli poklonit u rakve umístěné na pódiu plném smutečních věnců a položit květinové dary.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2019 23:07
Václav Postránecký byl dlouholetým členem činoherního souboru Národního divadla. Ztvárnil mnoho filmových a televizních rolí, diváci ho znali například ze seriálů Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky. Věnoval se i dabingu a moderování. Poslední rozloučení se známým hercem bude příští středu v Národním divadle.

"Václav Postránecký v úterý 7. května ve 22:40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí," uvedl mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

"Václav Postránecký byl po celou svou kariéru mimořádný herec se silným komediálním i dramatickým talentem. Byl také aktivním občanem, který se nebál prosazovat své postoje a vykonal mnoho dobrého pro divadelní a hereckou obec. Byl oblíbený a mnozí z nás si vážili jeho přátelství," řekl ředitel Národního divadla Jan Burian. Vyjádřil upřímnou soustrast rodině i českému divadlu.

Prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepku zpráva o Postráneckého úmrtí podle jeho slov silně zasáhla. "Odešel jeden z největších komediálních herců, jeho smysl pro zkratku a humor byl naprosto jedinečný, vycházel z něj, nebyla to laciná stylizace," řekl. "Dokázal kolem sebe šířit dobrou energii a vystihnout to veselé na životě kolem nás," doplnil.

Ocenil také Postráneckého vypravěčství. "Patřil mezi absolutní špičku lidí, kteří uměli vyprávět," podotkl. Postránecký byl jedním z Kepkových předchůdců v čele asociace.

"Mě se to lidsky velmi dotklo, jsem z toho nešťastná," řekla Eliška Balzerová, se kterou Postránecký natáčel divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět.

Podle kolegy z Národního divadla Miroslava Donutila byl Postránecký ve své práci perfekcionista, precizní, ctižádostivý a skvělý herec. "Vždycky byl perfektně připravený, vždycky byl na place anebo na jevišti výborný," řekl. "Po málokterém herci zůstane tak velké penzum skvěle odvedené práce jako po Vaškovi," podotkl.

Podle režiséra a uměleckého šéfa Městských divadel pražských Michala Dočekala, který působil jako umělecký ředitel činohry Národního divadla, byl Postránecký silná osobnost. "Postupem času mi k sobě otevřel cestu a já poznal, že je nejen velký herec, ale i přemýšlivý a múzicky člověk, zcela oddaný své profesi. A tu ovládal skvěle," uvedl Dočekal.

Vyučený zámečník odmala hercem

Populární herec se vyučil zámečníkem, již od dětství hrál v divadle a byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. První angažmá získal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud přešel do tehdejšího Státního divadla v Brně.

Po studijním pobytu ve Velké Británii v roce 1968 působil až do roku 1978 v činoherním souboru Městských divadel pražských. Od roku 1979 byl členem souboru Národního divadla. Zde vytvořil řadu výrazných postav, patří mezi ně například František Fiala ze hry Naši furianti, Rogožin z Idiota, Valdštejn z Vévodkyně valdštejnských vojsk, Jindřich, princ Waleský ze hry Král Jindřich IV., Oidipús ze stejnojmenné hry či Kapulet z Romea a Julie. 

Václav Postránecký v roce 1983 na prknech Tylova divadla vedle Rudolfa Hrušinského a Josefa Vinkláře.
Václav Postránecký v roce 1983 na prknech Tylova divadla vedle Rudolfa Hrušinského a Josefa Vinkláře. | Foto: ČTK

Výrazně se uplatnil i ve filmu a v televizi. Například hrál jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět, milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka v Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule. Celkem má na svém kontě role ve zhruba 170 filmech a hlavně televizních filmech.

V televizi hrál i v mnoha v seriálech, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, z novějších Cukrárna či Doktoři z Počátků. Naposledy hrál hlavního hrdinu seriálu televize Prima Krejzovi, kvůli nemoci však natáčení již nedokončil. Celkem se objevil ve více než čtyřiceti televizních seriálech.

Na FAMU učil režiséry jak pracovat s hercem a má za sebou řadu televizních a divadelních režií. Jako režisér připravil například veselohru se zpěvy Švejk, ke které napsal libreto a která měla premiéru v listopadu 2008 v pražském Divadle Hybernia. V roce 1996 režíroval televizní horor Travis.

Václav Postránecký s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou.
Václav Postránecký s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou. | Foto: ČTK

Postránecký získal v roce 1995 Cenu Thálie za roli Podkolatova v inscenaci Gogolova Revizora. O deset let později mu přibylo další významné ocenění, tentokrát za dabing - Cena Františka Filipovského za dabování Jojo Pytláka ve francouzské filmové komedii Zločin v ráji. Podle Kepky měl v září převzít Filipovského dabingovou cenu za celoživotní mistrovství. "Věděl o tom, obdrží ji posmrtně," řekl Kepka. V letech 2005 až 2011 byl Postránecký prezidentem Herecké asociace, která udílí Ceny Thálie. 

Poslední rozloučení s Václavem Postráneckým se odehraje v historické budově Národního divadla ve středu 15. května v 11 hodin.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy