Čtyři Češi dostali pozvání do akademie udílející Oscary, mezi nimi i Třeštíková

ČTK ČTK
2. 7. 2019 9:20
Čtyři Češi letos obdrželi pozvání, aby se stali členy americké Akademie filmového umění a věd, která každoročně udílí prestižní ocenění Oscar. Jsou jimi dokumentaristka Helena Třeštíková, herci a kaskadéři Ladislav Lahoda i Pavel Cajzl a také umělecký maskér, zlínský rodák Ivo Strangmüller. Na oficiálním webu o tom informovala akademie, která do svých řad přizvala 839 umělců z celého světa. Polovinu z nich tvoří ženy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pokud pozvání akademie přijmou, nově se členy stanou také americká zpěvačka Lady Gaga, americký herec Sterling K. Brown, švédský herec Alexander Skarsgard, legenda francouzského filmu a divadla Jean-Louis Trintignant, britští herci Claire Foyová a Tom Holland či zpěvačka Adele. Kývne-li většina z 843 pozvaných umělců, počet členů akademie přesáhne devět tisíc. 

50 procent umělců, které akademie vyzvala, aby se stali jejími členy, letos tvoří ženy. V deseti ze 17 uměleckých skupin, jako jsou herectví, režie či scenáristika, dokonce ženy dostaly více pozvánek než muži.

Necelou třetinu pozvaných - 29 procent - pak tvoří lidé z etnických menšin. Celkem možní budoucí členové akademie pocházejí z 59 zemí světa včetně Česka. Na seznamu pozvaných je 21 držitelů Oscara.

Dřívějšími členy byli Forman, Menzel i Ondříček

Pokud všichni umělci pozvání přijmou, zvýší se podíl žen v akademii na 32 procent oproti 25 procentům v roce 2015. Podíl filmařů neevropského původu by se zvýšil z osmi na 16 procent.

Členové Akademie filmového umění a věd se mohou podílet na výběru držitelů prestižních cen Oscar. Ty budou v příštím roce udíleny o něco dříve než v minulých letech, už 9. února.

Filmařka Helena Třeštíková si věhlas vydobyla především svou časosběrnou metodou natáčení v průběhu mnoha let. Tak vznikly například její Manželské etudy, Deset let v životě mladého muže, René či Katka. Americká akademie u jména Třeštíkové uvedla filmy Manželské etudy a Marcela.

Členy americké filmové akademie se v minulosti stalo již několik Čechů, například režiséři Miloš Forman a Jiří Menzel, kamerman Miroslav Ondříček či kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Aktualizace (15:50): Do článku jsme doplnili informaci o čtvrtém pozvaném Čechovi, uměleckém maskérovi Ivu Strangmüllerovi.

Podívejte se na fotogalerii z festivalu v Karlových Varech:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy