Organizace, která podle autora předlohy Dana Browna stojí za většinou útoků proti jeho knize, tvrdí, že děti by měly být ochráněny před tím, co označila jako "vychytralé" lži o katolicismu. Její mluvčí Marc Carroggio prohlásil: "Dospělý člověk dokáže rozeznat fikci a skutečnost. Ale od dětí nemůžete čekat, že si o filmu udělají náležitý obrázek."
Vlivná organizace Opus Dei svými aktivitami často budí kontroverzní reakce, odpůrci je označována za uzavřenou a ultrakonzervativní sektu či "katolické svobodné zednáře".
Film podle Brownova bestselleru bude mít premiéru v květnu, režisérem je Ron Howard a v hlavních rolích se objeví Tom Hanks a Audrey Tautouová.
Hrdinou příběhu (v originále název Da Vinci Code) je americký vědec Robert Langdon, který se dostane do střetu s tajnými společnostmi. Spisovatel tu například tvrdí, že Ježíš měl dítě s Máří Magdalenou. Podle Browna se církev celá staletí snažila tento fakt zastřít, aby tak uchovala Ježíšovu božskou podstatu.
Vatikán i anglikánská církev už knihu několikrát odsoudili. Důvodem zásadního odmítnutí je podle církevních předáků naprosté překroucení křesťanského poselství. "Nečtěte a nekupujte Šifru mistra Leonarda," obrátil se na posluchače vatikánského rozhlasu kardinál Tarcisio Bertone. Představitelé londýnského Westminsterského opatství zamítli žádost produkce natáčet některé záběry v prostorách tamní katedrály.
Válka nebude
Podle mluvčího Carroggia "pouhé konstatování, že se jedná o fikci, nestačí. Přestože je celý příběh absurdní a v určitých momentech i humorný, vyvolává nenávist k církvi, zvláště v lidech bez kritického odstupu". Carroggio však zárovreň popřel, že by Opus Dei vytáhl do boje proti filmu. Podle něj nebude mít snímek na organizaci negativní vliv; film prý naopak pro ní může znamenat jistý druh nepřímé publicity. "Vyhrožovat nebo organizovat bojkot určitě nikdo nebude," uzavřel.
Brownův román vyšel poprvé v roce 2003 v USA; od té doby si ho koupilo i v překladech na celém světě přes 20 milionů čtenářů. V Česku ho nejprve pod titulem Šifra mistra Leoanarda vydalo nakladatelství Metafora, poté v novém překladu a s ilustracemi Argo jako Da Vinciho kód. Mezitím následovaly další autorovy knihy i tituly, jež upozorňují na historické omyly či smyšlenky, jichž se Brown dopustil.