Novinku Paula McCartneyho provoní káva

kul
24. 3. 2007 10:00
Londýn - "Jedno frappuccino a Paula McCartneyho", budou od června hlásit v kavárnách sítě Starbucks fanoušci písní jednoho z exbeatlů.
Foto: Reuters

Paul McCartney u nadnárodního řetězce obchodů s kávou vydá nové album. A následovat ho brzy mají další velká jména i začínající hudebníci, kteří už nevěří zavedeným gramofirmám a chtějí své desky vydávat u značky Hear Music.

"Přepadání" zákazníků se jim jeví jako jedna z cest z krize gramofonového průmyslu. V USA podle nejnovějších čísel poklesl meziročně prodej CD o pětinu.

Starbucks, k jehož 13 500 pultům s kávou zajde každý týden 44 milionů lidí, má výhodu v tom, že své návštěvníky dobře zná a desky jim může nabízet adresně. Na to slyšel i McCartney, když potvrdil podpis smlouvu s "kavárenským" labelem, pro který to znamená ostrý start a změnu taktiky.

Foto: ČTK

Doposud se Starbucks soustředil na licenční nahrávky, z nichž nejúspěšnější byly duety Raye Charlese Genius Loves Company, ale teď se chce vrhnout do přímého konkurenčního boje s giganty.

A zdá se, že hned první výstřel byl úspěšný. Jakmile hudebník potvrdil odchod, cena akcií EMI klesla o necelá dvě procenta.

McCartney byl u EMI vázaný čtyřicet let; společnost stále vlastní práva na jeho starší skladby a vyšlo u ní i jeho poslední písničkové studiové album Chaos and Creation in the Backyard nebo vážnohudební oratorium Ecce Cor Meum.

Chaos and Creation in the Backyard si přes dobré recenze nevedl nijak dobře: prodalo se ho méně než půl milionu kopií a v britské hitparádě nebyl výš než desátý. Pro čtyřiašedesátiletého čerstvě rozvedeného McCartneyho by tak kávový kontrakt mohl znamenat hvězdnější návrat na scénu.

Řetezec zase s účastí exbeatla posílí povědomí o své značce i nabídce - a udělá další krok na cestě do světa zábavy. Starbucks už vydal několik knih a spoluprodukoval celovečerní film. Má svou stránku na hudbním inetrenetovém obchodu iTunes a v části svých kaváren umožnuje zákazníkům vypálit si stahovanou hudbu na CD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rada ČNB opět nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Sazby by měly podle ekonomů beze změny zůstat delší dobu.

Na posledním měnovém jednání na počátku srpna nechala rada úrokové sazby také stejné. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy