Na živou kulturu půjde o 250 milionů víc. Na podporu divadel, orchestrů i festivalů

ČTK ČTK
15. 10. 2019 15:44
Ministerstvo kultury získá příští rok 250 milionů korun navíc na živé umění z peněz, které se podařilo ušetřit v letošním rozpočtu. Z toho 100 milionů půjde na podporu festivalů jako je Smetanova Litomyšl či Pfestivaly. Řekla to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek. | Foto: ČSSD

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ocenil, že se podařilo jednání se Schillerovou otevřít i přesto, že do vlády nastoupil až koncem srpna, kdy byla jednání o rozpočtu ministerstev prakticky uzavřená.

Schillerová řekla, že zohlednila analýzy, které jí Zaorálek předložil. Peníze na příští rok se naleznou v letošním rozpočtu, protože se podle ní dobře vyvíjí obsluha státního dluhu. "Měli jsme na to několik schůzek, které jsme si odehráli bez médií, čehož si cením," konstatovala.

Zaorálek vyzdvihl, že Schillerová přistoupila na jeho argumentaci, že uvedená oblast další peníze potřebuje. "Ministryně mohla pokrčit rameny a říci, že do tohoto vlaku jsem nastoupil pozdě. A byla by to vlastně pravda," prohlásil. Sto padesát milionů bude směřovat na podporu oblastních divadel či orchestrů, dodal. "Těch 100 milionů, pod tím se skrývají nejrůznější festivaly jako Smetanova Litomyšl či Pražské jaro," uvedl.

Zaorálek po svém nástupu do vlády kritizoval peníze určené pro živé umění, hovořil v té souvislosti o neúnosné situaci. "Kdybych zůstal u těch peněz, které jsem měl, to bych v podstatě měl holý zadek a šel bych hodit šipku do Vltavy někde u Národního divadla. Teď je možné se bavit o tom, že podpoříme věci, u kterých jsem přesvědčen, že si podporu zaslouží," řekl novinářům.

Letos výdaje ministerstva kultury činí asi 14,78 miliardy korun. V příštím roce by to podle návrhu zákona o rozpočtu mělo být přibližně 15,05 miliardy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy