McCartney: Písně Beatles vám nedám

Reuters, kul
10. 12. 2006 16:00
Londýn - Za šest sedm let by hity Love Me Do a I Want To Hold Your Hand mohly být bez autorské ochrany.
Foto: Reuters

Umožňuje to rozhodnutí britské vlády, která odmítla prodloužit trvání práv na písně a jejich autorství. Ty teď platí jen padesát let.

To by v roce 2012 komukoliv umožnilo zacházet s písní Love Me Do z roku 1962 podle libosti.

"Postižení" se tento týden ozvali velkým inzerátem ve Financial Times, ve kterém požadují "fair play pro hudebníky" - tedy aby se ochrana prodloužila na 95 let, jako je tomu ve Spojených státech. Pod výzvu se připojilo 4000 umělců včetně Paula McCartneyho nebo Robbieho Williamse.

Podle prohlášení se v příštích letech konec práv dotkne 40 tisíc umělců; už za dva roky by to mohl být i případ Cliffa Richardse a jeho písně Move It!

Asociace British Phonographic Industry chce dál za prodloužení lhůty lobbovat, i když tvrdí, že konečné rozhodnutí leží na Evropské komisi.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy