Nový "bestiář" Jiřího Grygara, Marcela Grüna a Stanislavy Ramešové nese název Trialog o mimozemšťanech. Titul navazuje na jejich úspěšnou publikaci z roku 2000 s názvem Trialog o životě ve vesmíru, ve které stejnou formou diskutovali o možnostech nezemského života.
Kniha je psána jako skutečný trialog - a ze všeho nejvíc připomíná internetovou diskusi. Však ji také autoři vytvořili pomocí e-mailu. V "živě napsaném" a řízeném rozhovoru podávají argumenty proti možným i nemožným konspiracím, které se za padesát let ufologie nashromáždily.
Stanislava Ramešová, publicistka zabývající se problematikou UFO a iniciátorka projektu, na prezentaci knihy prohlásila: "Ufology asi nepřesvědčíme, kniha je určena širší veřejnosti, která by měla mít jasno." A Marcel Grün, současný ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, s úsměvem poznamenal: "Věda sice neví všechno, ale dříve či později to odhalí."
Kapitoly této fundované, ale nijak "akademické" knihy nesou názvy jako Stopy těch druhých, Pozorování z kosmu, Rusové zkoumají UFO, Jsou v pásu planetek? či "Špioni" ve sluneční soustavě a "Odkud" přicházejí.
Svazek z nakladatelství Paseka vznikal v dobrém rozmaru. O tom svědčí i úvod, ve kterém autoři vzpomínají na Saturninovu Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru - i když dále se zapřísahají, že téma nechtějí zlehčovat, ba naopak by prý objevení mimozemšťanů uvítali.
Bohužel ve světle desítek ba stovek podložených vědeckých důkazů, které v knize nabízejí, dávají populárním ufonům pramalou šanci. "Je to už víc než půl století, co v USA započala hysterie s létajícími talíři - a skutek utek," říká v závěru knihy Jiří Grygar, nositel ceny Kalinga udělované UNESCO za popularizaci vědy.