Sochy z přídí korábů. V mámivé knize vidí budoucnost dřív než námořníci

Aleš Palán Aleš Palán
3. 8. 2022 12:00
Oceán. Snad každý zná příběhy z jeho hlubin, příběhy hrdinství i malověrnosti, objevů či ztroskotání. Třiaosmdesátiletý italský spisovatel a esejista Cladio Magris se rozhodl o moři vyprávět mnohem úžeji. V knize Oči moře, kterou nedávno vydalo nakladatelství Academia v překladu Kateřiny Vinšové, se zaměřuje výhradně na sochy z přídí plachetnic.
Magrisova kniha skládá poctu bezejmenným tvůrcům soch umístěných na přídi korábu. Ilustrační snímek.
Magrisova kniha skládá poctu bezejmenným tvůrcům soch umístěných na přídi korábu. Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Je to čtení k vodě, ale ne pro každého. Magrisovo psaní jako by nemělo dno, stále je možné nalézat další souvislosti. Útlý, avšak mnohovrstevnatý svazek umožňuje zakusit osvobozující zkušenost, kdy psaný text vyjadřuje mnohem víc než souhrn informací či ozřejmění pisatelova postoje. Je to báseň v próze, vyznání moři i bezejmenným tvůrcům lodních soch.

Magris vysokým literárním stylem píše o umění, které označuje za nižní, tedy o výrobě dřevěných figur žen, důstojníků a mytických bytostí. Některé skulptury mají bohatou minulost, jiné se našly vyplavené na mořském břehu a není jasné, kterou plachetnici zdobily.

Německý důstojník Erik Kurtz si roku 1944 s sebou do hotelu vzal sochu Atalanty z lodního muzea a pak se kvůli ní zastřelil.
Německý důstojník Erik Kurtz si roku 1944 s sebou do hotelu vzal sochu Atalanty z lodního muzea a pak se kvůli ní zastřelil. | Foto: Museo Tecnico Navale

Kde chybí odpovědi, nastupuje ta nejvlastnější potrava literatury: tajemství. Jaká loď danou figuru vezla? Co se s ní stalo? Zachránil se alespoň někdo?

Ačkoliv se jedná o čtenářskou lahůdku, jako knihkupec by byl autor těchto řádků poněkud bezradný. Do jaké poličky Oči moře zařadit? Beletrie to není, nebo jen částečně. Ano, svým způsobem to je cestopis, ale ne průvodce a už vůbec ne popis vlastních zážitků při výpravě po exotických končinách. A není to ani spirituální literatura, ačkoliv také v této kolonce by se mohl Magris cítit příhodně. Kam tedy s ním? Zakládat kvůli jedinému autorovi novou kategorii, v tomto případě nazvanou duchovní cestopisy, by nestálo za to.

Claudio Magris je každopádně jedním z nemnoha spisovatelů rozpoznatelných už žánrem, ve kterém se pohybuje. Lépe řečeno: který sám vytvořil.

Galionové figury - tedy vyřezávané sochy umístěné na samé přídi korábu - vidí v Magrisově mámivém podání budoucnost dříve než námořníci. Blíží-li se bouře nebo nájezdník, dřevěná postava spatřuje nebezpečí jako první, funguje tak trochu jako vědma. Někdy jí tedy námořníci zavázali oči, neboť budoucnost, kterou prorok nepředpoví, se nestane.

Většinu lodních soch tvoří ženské postavy, často smyslné, s odhalenými prsy. Figura má ambici obsadit námořníkovy sny, ale zdaleka nejen to. Jak jeho pohled klouže po nekonečné rozloze oceánu, "spatří neosobní uniformitu neurčité budoucnosti, z níž mrazí. Nést tíhu tohoto mrazení, hledět do beztvaré tmy života - v tom nám příliš nepomůžou bojovní Aiantové nebo svalnatí Hérakleové. Pouze hladkost ženy, měkká křivka ňader a úst, ladná krása dokážou držet hrůzu na uzdě, asi jako sled generací od kolébky přes křtiny, narozeniny a pohřby zkrotí prázdné a zničující plynutí času," píše Magris.

Obal knihy Oči moře.
Obal knihy Oči moře. | Foto: Nakladatelství Academia

Jakou logiku pak mají sochy žen, které jsou zahalené, s upnutým límečkem, soustředěné a neosobní? I ty mohou být mužské posádce k užitku, neboť představují to, co jim v nekonečných prostorách světového vodstva obzvlášť chybí: řád.

Vzpomínky na normy společenského chování pak mohou být tím, co plavčíka i kapitána váže k pevnině silněji než představa noci prohýřené v přístavní hospodě. Ejhle, socha bičovaná vlnami oceánu jako chvála civilizace.

Claudio Magris je držitelem mnoha italských i zahraničních ocenění, v Praze před šesti lety přebral Cenu Franze Kafky. Zdejšímu čtenáři je znám z několika předchozích svazků, z nichž zmínku zaslouží zejména Mikrokosmy, které se procházejí po historii a charakteru Jadranu, či Dunaj, příběh jedné řeky spojující tak rozdílné krajiny. Opět je tu tedy voda, mořská či říční, coby kostra příběhu bez děje, mezioborového bádání, cesta k ostrovům, které neexistují, pokud v ně nevěříme.

Kniha

Claudio Magris: Oči moře - Sochy z lodních přídí
(Přeložila Kateřina Vinšová)
Nakladatelství Academia 2022, 184 stran, 350 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy