Literární Bookerova cena má poprvé dvě vítězky: Atwoodovou a Evaristovou

ČTK ČTK
14. 10. 2019 23:23
Prestižní literární Bookerovu cenu letos získaly Kanaďanka Margaret Atwoodová a Britka Bernardine Evaristová. Dnešní oznámení dvojice vítězů zdůvodnila podle agentury AP porota tím, že se nemohla shodnout na jediném laureátovi. Pro Atwoodovou je to již druhá Bookerova cena, tu první získala v roce 2000 za román Slepý vrah.
Lidé na křest knihy přišli převlečení za služebnice.
Lidé na křest knihy přišli převlečení za služebnice. | Foto: Reuters

Letos porota ocenila 79letou Atwoodovou za román The Testaments. Je to pokračování populárního Příběhu služebnice, podle nějž byl natočený stejnojmenný seriál. Kanadská autorka byla podle deníku The Guardian nominovaná už pošesté.

Šedesátiletá Londýňanka s nigerijskými kořeny Evaristová literární ocenění získala za román Girl, Woman, Other (Dívka, žena, někdo další), v níž se proplétají příběhy dvanácti převážně ženských postav.

Předseda poroty Peter Florence zdůvodnil netradiční udělení ceny dvěma vítězkám tím, že se komise odmítla shodnout na jediné osobě. Proto porota odstoupila od zažitých pravidel, kdy cenu získává jediný vítěz.

Gaby Woodová, která je literární ředitelkou Nadace Bookerovy ceny, uvedla, že porotcům bylo opakovaně sděleno, že nemohou vyhlásit dva vítěze, což ale vedlo k tomu, že komise v porotní místnosti stávkovala. Woodová dodala, že letošní rozhodnutí neznamená precedens.

Letos se mezi finalisty dostali také světoznámý romanopisec Salman Rushdie, Nigerijec Chigozie Obioma, Američanka Lucy Ellmannová a turecko-britská autorka Elif Shafaková.

Cena, spojená s odměnou 50.000 liber (1,4 milionu Kč), byla založena v roce 1969. Až do loňska nesla díky dlouholetému sponzorovi název Man Bookerova cena. Je určena pro spisovatele z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Američanům se cena otevřela v roce 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy