Ostravu vybarví McFerrin, The Flaming Lips i Morissette

Karel Veselý
12. 7. 2012 0:14
Čtyřdenní hudební festival Colours of Ostrava láká na velké množství hvězd
Alanis Morissette
Alanis Morissette | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Ještě větší a ještě nabitější velkými jmény, takový je letošní festival Colours of Ostrava, který dnes odpoledne startuje na severu Moravy. V jeho čtyřdenním programu vystoupí přes čtyřicet  zahraničních interpretů a skupin, které doplní zhruba dvojnásobný počet českých a slovenských hudbeních projektů, divadel či workshopů a diskuzí.

Největšími hvězdami jsou američtí psychedeličtí rockeři The Flaming Lips, zpěvačka Alanis Morissette nebo britsko-americký vokalista Antony & The Johnsons.

Foto: Aktuálně.cz

Festival se letos poprvé uskuteční v nově upraveném areálu v Dolní oblasti Vítkovice, kde v památkově chráněné oblasti bývalého dolu, železáren a hutí vyrostlo nové vzdělávací, kulturní a společenské centrum. Díky nové poloze se Colours mohly rozrůst. „Festival získá na vzdušnosti, lidé se nebudou tlačit," říká jeho ředitelka Zlata Holušová a dodává: „Zároveň ale není naším cílem udělat z Colours megalomanskou přehlídku, kde by se ztrácel původní duch."

Festival Colours of Ostrava je patrně největší letní hudební akcí, která se koná na území České republiky. Do současné podoby vyrostl z podstatně skromnějších poměrů - poprvé se uskutečnil na ostravské Černé louce před deseti lety. V roce 2007 poprvé překročil metu dvaceti tisíc návštěvníků a poté se pomalu začal vzdalovat svému původnímu zaměření na world music. Colours jsou dvojnásobným držitelem Anděla za Hudební událost roku a trojnásobným držitelem ceny ALMA v kategorii koncert / festival roku. Vloni také získal nominaci jako Počin roku v cenách Vinyla.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Přírodní živly snad jen na pódiu

Program ostravského hudbeního svátku startuje už ve čtvrtek odpoledne na tanečním pódiu Helax & Playa. Hlavní program ale zahájí až po osmé večer první velmi očekávaná hvězda - kanadský zpěvák Rufus Wainwright and his Band. Výstřední milovník barokních popových aranží získal dvě výroční kanadské ceny Juno, komerčně se výrazněji prorazil před osmi lety albem Want Two a do České republiky přijíždí vůbec poprvé.

Z posledních let má za sebou koncertní poctu herečce Judy Garlandové, intimní klavírní písně na téma shakespearovských sonetů nebo romantickou operu. Letošní album Out of the Game má mnohem blíže k sedmdesátkovým produkcím Eltona Johna, Queen nebo Davida Bowieho, v nichž se výrazové prostředky popu a rocku prolnuly do opulentních zvukových zámků, kde bouří smyčce, cinká klavír a dávkují se operní emoce.

Čtěte také
The Flaming Lips: Česká polka je zapsaná v naší DNA
Kronos Quartet: Nové cesty v hudbě hledáme stále radši

ArcelorMittal stage o půl desáté obsadí američtí mistři moderní vážné hudby Kronos Quartet, kteří do Ostravy přiváží akordeonistu Kimmo Pohjonena a hráče na elektronické bicí a tvůrce samplů Samuli Kosminena. Jejich společný multimediální projekt Uniko propojuje klasiku s divokou až skoro mystickou lidovou hudbou připomínající sílu přírodních živlů.

Čtvrteční program vyvrcholí vystoupením skotských post-rockerů Mogwai, kteří nahradili islandskou zpěvačku Björk, jež část letního turné zrušila kvůli zdravotním potížím. Kvintet z Glasgow je specialistou na náladové rockové kompozice, které nepotřebují zpěv. Svými deskami Mogwai Young Team či Come On Die Young pomáhali na konci devadesátých let definovat postrockovou vlnu.

Foto: Aktuálně.cz

Psychedelická mše a modlitba za planetu

V pátek se již otevře všech dvanáct pódií a největší tahák čeká posluchače od půlnoci, na kdy je přichystáno vystoupení rockové psychedelické mše The Flaming Lips.  Neúnavní experimentátoři a také trochu podivíni, hráli v Čechách naposledy před devíti lety, od té doby se ale ještě vzrostl jejich globální kult živený skvělými deskami, ale hlavně fantastickými koncerty.

Stejnou pozornost jako rockerům z Oklahomy by ale diváci měli věnovat i vystoupení Antony and the Johnsons, pod nímž se skrývá britský zpěvák a skladatel, výjimečný autor a majitel jednoho z nejpozoruhodnějších hlasových projevů naší planety - Antony Hegarty. Pro ostravský festival se spojil s Janáčkovou filharmonií Ostrava, která mu pomůže s novými interpretacemi skladeb z jeho čtyřech studiových desek. Jeho křehkou intimní hudbou prosvítají zájmy o ekologii i radikální feminismus.

Foto: Aktuálně.cz

Ještě za světla spustí svoji show vokální improvizátor a autor hitu Don't Worry, Be Happy Bobby McFerrin, jehož koncerty mají u nás vždycky nadšené ohlasy.

Ozvěnou někdejší fascinace ostravského festivalu world music je bohatá nabídka etnické hudby z celého světa. V pátek to budou třeba zpívající virtuóz na loutnu ngoni Bassekou Kouyate z Mali nebo mexický akordeonový rebel Celso Pina.

Kosmický funk z budoucnosti

Po odřeknutí účasti Björk se hlavním tahákem pro většinové publikum stala Alanis Morrisette, která se v Ostravě představí v sobotu večer. Kanadsko-americká zpěvačka stále těží z obrovského úspěchu své desky Jagged Little Pill, kterého se před šestnácti lety prodalo po celém světě více než třicet milionů kusů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Díky hitům You Oughta Know, Ironic či Hand in My Pocket se stala prakticky přes noc světovou hvězdou, navázat na famózního úspěch ale bylo velmi obtížné a s každou deskou se popularita i kritické ohlasy trochu ztenčovaly. Na zatím poslední počin Flavors of Entanglement z roku 2008 naváže Alanis letos v srpnu novinkou Havoc and Bright Lights.

Jiná úspěšná ženská interpretka se představí na stejném místě od osmi hodin. Francouzská zpěvačka a písničkářka ZAZ patří ve své domovině mezi největší objevy posledních let a posluchače uhranula mixem cikánského jazzu, šansonu, popu, swingu, pouličního šramlu s příchutí latiny či flamenca.

Foto: Aktuálně.cz

Výletem do trochu jiných vod bude vystoupení Animal Collective, hvězd nezávislé scény, kteří za posledních pár let vyrostli z freakfolkových seancí v bezmála stadinovou senzaci. Svoje šamanské, psychedelické kořeny ale neopouští, byť poslední album Merriweather Post Pavilion bylo ve znamení elektronických pazvuků. V Ostravě už nepochybně představí i materiál z velmi očekávané novinky Centipede Hz, která vychází v září. Za pozornost určitě stojí i koncert londýnské post-jazzové úderky Portico Quartet, která má v zásobě jednu z dosavadních nejlepších desek roku 2012.

Poslední den Colours láká hlavně na aktuální americký objev - zpěvačku Janelle Monáe, která právě výrazně boduje v celosvětových žebříčcích díky skladbě We Are Young s americkým triem fun. Místo alternativního rocku je ale skutečným domovem Monáe tradice černé hudby a obzvláště funku. Její kosmický písňový epos The ArchAndroid před dvěma lety figuroval ve výročních žebříčcích kritiků a rádia protáčela hity Tightrope a Cold War. Na podzim bude doprovázet na turné Red Hot Chili Peppers.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy