Mogwai a Infected Mushroom. Náhrada za Björk na Colours

Kultura Kultura
28. 5. 2012 11:31
Radiohead, Pulp a The xx účast dmítli
Mogwai
Mogwai | Foto: Colours of Ostrava

Ostrava - Colours of Ostrava se náhradu za zpěvačku Björk, která účast odřekla kvůli zánětu krku, pokoušel najít například v kapelách Radiohead, Pulp nebo The xx. Dohodnout se s někým z velkých jmen se však nepodařilo a místo Islanďanky na festivalu vystoupí post-rocková ikona Mogwai a psycho-tranceoví Infected Mushroom.

Ačkoliv skotští Mogwai nálepku post-rock odmítají, dynamickou instrumentální hudbou s bohatým využitím kytarových efektů tento žánr minimálně pomáhali rozvíjet. V novém tisíciletí se společně s  Godspeed You! Black Emperor, Mono nebo Explosions in the Sky zasadili o jeho popularizaci.

Infected Mushroom
Infected Mushroom | Foto: Colours of Ostrava

Izraelsko-američtí Infected Mushroom jsou zase jakýmsi protipólem k vyklidněné hudbě Mogwai. Na jednoduchý, většinou tanečně pojatý elektronický základ totiž nabalují zvuky akustickou kytarou počínaje, sbory konče. Častými změnami tempa, beatů či zvuku bicí a celkově rozvernou hudbou si získali množství fanoušků a dnes jsou jednou z vůbec nejprodávanějších izraelských kapel. Na Colours půjde o jejich českou premiéru.

Festival se proslulou Islanďanku původně pokoušel nahradit dalšími velkými jmény převážně alternativní hudby. Osloveni byli třeba Radiohead, Portishead, Soundgarden, Robert Plant, Patti Smith, Norah Jones, Manu Chao, Keane, Pulp, Kings of Convenience, The xx, Kraftwerk, Kasabian, Jack White, Mumford and Sons, Noel Galagher High Flying Birds, Tori Amos, The Vaccines, Sigur Rós, SBKRT nebo Saint Etienne.

Nikdo ze jmenovaných však z nějakého důvodu nemohl přijet. Další zamýšlená náhrada Faith No More například kvůli tomu, že v létě hraje v Česku na festivalu Rock for People. Mladá britská hvězda Florence And The Machine zase ve stejném termínu hraje na festivalech ve Španělsku a Portugalsku.

Náhradní Mogwai a Infected Mushroom tak místo Björk zahrají ve čtvrtek 12. července. Doplní v první den festivalu Rufuse Wainwrighta či Kronos Quartet s projektem Uniko.

--------------------------------------------------------------------------------

Ostrava - kam jinam za kulturou a zábavou v tomto městě?
 

 

Právě se děje

Další zprávy