Hluchoslepí žijí jako kosmonauti na planetě šneků

Antonín Tesař
29. 2. 2012 15:50
Jeden svět uvádí snímek, který nevyvolává jen dojetí
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Empatické filmy o zdravotně postižených mají už tak nějak z podstaty tendenci budit dojetí. Navíc spousta z nich tlačí na pilu daleko za únosnou míru sentimentality dojímavou hudbou a oslavou svých protagonistů jakožto citlivých a zpravidla morálně bezúhonných jedinců.

Jeden svět letos tento zvyk naruší snímkem Šarlatová cesta, který se dotýká sexuality zdravotně postižených, a kupodivu i korejskou Planetou šneků. Ta sice na první pohled vyhlíží jako obzvlášť slzopudný příspěvek k tématu, ale už název naznačuje, že se vydá trochu jiným směrem.

Foto: Aktuálně.cz

Šnekové z titulu označují hluchoslepé lidi, kteří se - podobně jako plži - dostávají do kontaktu se světem takřka výhradně pomocí hmatu. Snímek pozoruje hluchoslepého Young-chana a jeho partnerku Soon-ho, která trpí onemocněním páteře.

Slovo pozoruje je tu obzvlášť příznačné, protože snímek sestává především ze záznamů jejich všedního života. Vidíme ranní rozcvičku, instalaci lustru, posezení s přáteli, ale i Young-chanovy snahy se prosadit jako literát. Série životních peripetií jsou přerušované jen lyrickými vsuvkami, kde sledujeme obvykle přírodní scenérii a posloucháme Young-chanovy básnivé monology.

Osamělí kosmonauti ve tmě

Přestože se film jednoznačně snaží vměstnat do škatulky „lidsky dojemných" portrétů, je zároveň formálně dostatečně decentní a také zaměřený na fascinující „jinakost" svého protagonisty. Young-chana zbavuje postižení smyslů audiovizuálního filmového média -  takže se snímek v jistém ohledu s jeho prožíváním světa zcela míjí. Popravdě řečeno se ale Young-chanovo vnímání světa zásadně míjí se zkušeností všech diváků, kteří vidí a slyší.

Foto: Aktuálně.cz

Do protagonisty filmu je tak velmi obtížné se vcítit. Nejvíc je to vidět právě na Young-chanových lyrických promluvách, kde se opakuje například metafora světla a tmy. Můžeme jen přemýšlet, jaké asociace mohou u tohoto „smyslů zbaveného" náruživého čtenáře vyvolávat. Nakonec nejpřesvědčivějším obrazem, který Young-chan přednese, je metafora hluchoslepých jako osamělých kosmonautů ve tmě.

Jenže tohle přirovnání je určené spíš pro vidoucí a slyšící, aby si mohli představit, jaké to je žít bez těchto smyslů, než pro samotné hluchoslepé. Ostatně stejně jako metafora se šneky v názvu. Obojí ovšem zároveň upozorňuje právě na to, že hluchoslepí v jistém smyslu obývají zcela jinou planetu či jiný vesmír než vidoucí a slyšící.

Každopádně jsou Young-chan a nakonec i Soon-ho unikavými a obtížně postižitelnými figurami zakletými do oboustranné intimní komunikace založené na vzájemných dotycích prstů (na webových stránkách filmu je možné si v počítačové aplikaci vyzkoušet formu Braillova písma určeného pro hluchoslepé).

Budí spíše údiv než soucit, což je nakonec dobře, protože k lidem se zásadně odlišnou životní zkušenosti bychom asi měli přistupovat zejména s otevřenou zvídavostí, než si je obalovat vlastním sentimentem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 24 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy