Herz převzal Křišťálový glóbus za přínos kinematografii

Kultura Kultura
9. 7. 2010 18:07
Na podzim vstoupí do kin jeho film o odsunu
Foto: MFF KV

Karlovy Vary - Režisér Juraj Herz převzal v pátek vpodvečer Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Tvůrci více než pětadvaceti celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních festivalech, cenu předali prezident přehlídky Jiří Bartoška a umělecká ředitelka přehlídky Eva Zaoralová. Tutéž trofej převezme ještě na závěr letošního ročníku další host Nikita Michalkov, který ve Varech uvede svůj tříhodinový film Unaveni sluncem 2.

Foto: Aktuálně.cz, archiv

"Na festivalech dostávám obvykle cenu za film. Tohle není za film, ale za filmy. Já v tom spíš vidím ty filmy, které mi zakázali točit, které jsem nemohl točit už z jakýchkoli důvodů, hlavně politických. Takže i za to je ta cena," řekl před ceremoniálem Herz. Po převzetí se v karlovarském Městském divadle promítal jeho snímek Petrolejové lampy z roku 1971. 

Už jednou byl na karlovarském festivalu oceněn, v roce 1986 za snímek Zastihla mě noc. Loni tu ve světové premiéře uvedl hororový film T.M.A., za který pak dostal dvě ceny na festivalu Horrorfest v Jihoafrické republice.

Od 7. října se v českých kinech objeví jeho snímek Habermannův mlýn, který natočil v česko-německo-rakouské koprodukci. V lednu za něj získal prestižní Bavorskou filmovou cenu za režii. Ocenění za herecký výkon dostal Mark Waschke. Na plátně se vedle něj objeví Karel Roden, Hannah Herzsprungová, Ben Becker, Franziska Weiszová, Zuzana Kronerová, Andrej Hryc, Erika Guntherová, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský a Radek Holub.

Foto: archiv

Příběh Habermannova mlýna je založen na skutečných událostech. Odehrává se v malé vesnici v Sudetech mezi rokem mnichovské dohody a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Podle Herze ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci, neboť krutosti, které provázely vyhnání, zůstávají dodnes tabu.

"Nemá se oplácet zlé zlým. I proto vyhnání Němců hned po válce nebylo důstojné českého národa. Byly tam msty, obava z toho, že Němci věděli, kdo je udavač, byl tam i majetek. Tato příkoří nebyla nikdy odčiněna," řekl režisér.

Film osobně považuje za částečné vyrovnání se s minulostí. Habermannův mlýn už představil v Americe, kde prý získal vynikajícího distributora.

Adaptaci románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy, která byla v době svého vzniku uvedena v soutěži festivalu v Cannes. Přímo na jevišti herzovi pogratulovala ke Křišťálovému glóbu herečka Iva Janžurová. "Děkuji Jurajovi za krásnou roli v Petrolejových lampách a za spolupráci, která pokračovala o rok později v Morgianě. Je to můj režisér číslo jedna," řekla hrečke,  se ktrou ve filmu hrál Petr Čepek.

Herz vstoupil do české kinematografie ve filmařsky šťastném období 60. let minulého století. Vystudoval fotografii na bratislavské umělecko-průmyslové škole a režii na loutkoherecké katedře pražské DAMU. V roce 1965 debutoval středometrážním filmem Sběrné surovosti podle předlohy Bohumila Hrabala.

V roce 1968 natočil mimořádně oceňovaný snímek na motivy románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Herzova celoživotní vášeň pro příběhy plné tajemna a napětí se promítla do filmu Morgiana (1972) nebo pohádek Deváté srdce a Panna a netvor (1978). Je považován za autora prvního českého moderního filmového hororu Upír z Ferratu (1982).

Po zákazu filmu Straka v hrsti (1984) točil Juraj Herz na Slovensku. Od roku 1987 žil a pracoval v Německu, kde natáčel především televizní filmy a seriály. Loni převzal Českého lva za celoživotní dílo.

 

Právě se děje

Další zprávy