Gendermanem roku se stal novinář Kamil Fila

ČTK ČTK
28. 11. 2018 23:27
Otevřená společnost ocenila filmového kritika a novináře Kamila Filu titulem Genderman roku. Podle poroty se dlouhodobě snaží o demýtizaci feminismu. Píše o něm srozumitelně a předkládá ho v jeho skutečné podobě, jako demokratizační hnutí, sdělil manažer Programu prosazování genderové rovnosti z Otevřené společnosti Tomáš Pavlas. Ceny dostali také katolický kněz Petr Hruška z farnosti v Chebu a občanský aktivista Jakub Čech.
Foto: Aktuálně.cz

Trojice oceněných mužů podle Otevřené společnosti přispěla k prosazování rovných podmínek pro obě pohlaví. "Nevnímáme je jako hrdiny, ale jednoduše jako slušné muže, kteří chápou stejnou startovní čáru pro muže i ženy jako předpoklad demokratické společnosti. Obdobný přístup a postoje jsou zvláště u vlivných českých mužů bohužel velmi výjimečné," uvedl Pavlas.

Čech se podle pořadatelů dokázal účinně zastat obětí sexuálního obtěžování, zaměstnankyň stavebního úřadu v Prostějově. Výsledkem byla změna pracovního řádu prostějovské radnice, který nově definuje sexuální obtěžování. Vedoucímu stavebního úřadu pak sebrali část platu.

Hruška dostal ocenění za text, ve kterém se vymezil proti svatováclavskému kázání katolického kněze Petra Piťhy. Piťha v katedrále svatého Víta věřícím řekl, že Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám povede k přijetí opatření proti tradiční rodině. Za názor, že muž a žena nejsou totéž, bude podle něj hrozit deportace do "pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru". Organizace Česká ženská lobby na kněze podala trestní oznámení.

Soutěž se konala letos podruhé. Loni ji Otevřená společnost vyhlásila mimo jiné jako reakci na propad Česka na žebříčku Světového ekonomického fóra, které srovnává podmínky žen a mužů. Podle výroční zprávy za rok 2017 skončilo Česko v žebříčku na 88. příčce ze 144. V zajištění rovného přístupu mužů a žen ke vzdělávání a zdravotní péči bylo sice mezi státy světa první, propadlo se ale kvůli nízkému zastoupení žen v politice a ve vedení firem i kvůli rozdílu ve výdělcích žen a mužů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy