Gendermanem roku se stal novinář Kamil Fila

ČTK ČTK
28. 11. 2018 23:27
Otevřená společnost ocenila filmového kritika a novináře Kamila Filu titulem Genderman roku. Podle poroty se dlouhodobě snaží o demýtizaci feminismu. Píše o něm srozumitelně a předkládá ho v jeho skutečné podobě, jako demokratizační hnutí, sdělil manažer Programu prosazování genderové rovnosti z Otevřené společnosti Tomáš Pavlas. Ceny dostali také katolický kněz Petr Hruška z farnosti v Chebu a občanský aktivista Jakub Čech.
Foto: Aktuálně.cz

Trojice oceněných mužů podle Otevřené společnosti přispěla k prosazování rovných podmínek pro obě pohlaví. "Nevnímáme je jako hrdiny, ale jednoduše jako slušné muže, kteří chápou stejnou startovní čáru pro muže i ženy jako předpoklad demokratické společnosti. Obdobný přístup a postoje jsou zvláště u vlivných českých mužů bohužel velmi výjimečné," uvedl Pavlas.

Čech se podle pořadatelů dokázal účinně zastat obětí sexuálního obtěžování, zaměstnankyň stavebního úřadu v Prostějově. Výsledkem byla změna pracovního řádu prostějovské radnice, který nově definuje sexuální obtěžování. Vedoucímu stavebního úřadu pak sebrali část platu.

Hruška dostal ocenění za text, ve kterém se vymezil proti svatováclavskému kázání katolického kněze Petra Piťhy. Piťha v katedrále svatého Víta věřícím řekl, že Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám povede k přijetí opatření proti tradiční rodině. Za názor, že muž a žena nejsou totéž, bude podle něj hrozit deportace do "pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru". Organizace Česká ženská lobby na kněze podala trestní oznámení.

Soutěž se konala letos podruhé. Loni ji Otevřená společnost vyhlásila mimo jiné jako reakci na propad Česka na žebříčku Světového ekonomického fóra, které srovnává podmínky žen a mužů. Podle výroční zprávy za rok 2017 skončilo Česko v žebříčku na 88. příčce ze 144. V zajištění rovného přístupu mužů a žen ke vzdělávání a zdravotní péči bylo sice mezi státy světa první, propadlo se ale kvůli nízkému zastoupení žen v politice a ve vedení firem i kvůli rozdílu ve výdělcích žen a mužů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 52 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy