Will Smith bojuje s osudem. I s kýčem

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 2. 2007 13:00
Recenze - Film Štěstí na dosah drží nad slzavou hladinou především herecké výkony Willa Smithe a jeho synka. Uvnitř: VIDEO
Štěstí na dosah
Štěstí na dosah | Foto: Falcon

Název si film vypůjčil z Jeffersonovy deklarace nezávislosti, v níž se vznosně hovoří právě o hledání štěstí. Za ním se vydávají i Chris se synkem. Jeho žena už totiž nemá sílu na další zaručené Chrisovy nápady na zbohatnutí.

Když zkrachuje plán na podomní prodej přenosného měřiče hustoty kostí a Chris se chce pustit do velmi nejistého makléřského kurzu a prorazit na burze, manželka za sebou jednoduše práskne dveřmi a nechá Chrise i syna napospas osudu.

Stejně nelítostivě nechají Chrise dopadnout až na dno i tvůrci; krok po kroku sledují jeho proměnu ve vyděděnce bez domova. Fakt, že se film odehrává v osmdesátých letech, není náhodný.

Doba yupíků s ostrými lokty, kdy materiální úspěch je všespolečenskou modlou, posloužila coby ideální kulisa pro příběh o americkém snu, který pro větší didatický účinek stojí na skutečných událostech.

Štěstí na dosah
Štěstí na dosah | Foto: Falcon

Nikdo Chrisovi nic neodpustí a nedá zadarmo, bez peněz je v oněch dravých letech naprostá nula; a bez peněz přece nelze být šťastný, alespoň v intencích amerických filmů tohoto druhu.

A tak se Will Smith se zkormouceným výrazem vláčí ulicemi San Francisca, v jedné ruce neskladné měřice hustoty kostí, v druhé synka. A v hlavě sen, že jednoho dne uspěje a na ty burzy prorazí. Divačky už už začínají vytahovat kapesníky. A nebo že by snad ne?

Štěstí na dosah je dojemné a ani se to nesnaží jakkoli zakrývat. Přitom se ale neuchyluje k citovému vyděračství, k jakému alibisticky míří devět z deseti amerických melodramat jaksi z povahy žánru.

Štěstí na dosah
Štěstí na dosah | Foto: Falcon

Ten samozřejmě přikazuje, aby rány osudu na hrdiny dopadaly s čím dál větší intenzitou a režisér si nenechá ujít žádnou příležitost k tomu, aby své hrdiny ještě víc vykoupal v blátě. A pro jistotu hned potom v louži.

Těch ran osudu je ovšem chvílemi až příliš a bohužel jsou i stále předvídatelnější. Naštěstí to zachraňují herecké výkony. Civilní Will Smith tu dokazuje, že není jen ušatý stroj na vysmáté hlášky, a jeho skutečný synek je patřičně roztomilý, zároveň ale přirozený a bezprostřední herec.

Takže navzdory sbírce filmových i ideologických klišé a scenáristických naschválů film funguje. Dokonce i okamžik, v němž malý Christopher upře na otce svá kukadla a řekne: "Jsi dobrej táta," působí snesitelně a nenutí diváky obracet oči v sloup.

Štěstí na dosah
Štěstí na dosah | Foto: Falcon

A možná se nakonec nechají trochu i dojmout - paradoxně právě díky tomu, že Štěstí na dosah netlačí na pilu tolik, jak by mohlo. Přesně podle té gramatické chyby v názvu, na kterou český distributor rezignoval.

Štěstí na dosah (Pursuit  of Happyness), USA 2006. Scénář Steven Conrad, režie Gabriele Mucino, hrají Will Smith, Thandie Newton, Jaden Christopher Syre Smith, Bryan Howe a další. 117 minut, distribuce Falcon.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy