V Praze měl premiéru nový film o zachránci Wintonovi

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 1. 2011 21:06
Nickyho rodina kombinuje původní a hrané záběry
Foto: Reuters

Praha - V Kongresovém centru Praha měl ve čtvrtek večer slavnostní světovou premiéru dokument Nickyho rodina, který prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí znovu přiblížil čin Nicholase Wintona, jenž těsně před druhou světovou válkou zachránil 669 československých, převážně židovských dětí od smrti v nacistických koncentračních táborech. V kinech se dokument Matěje Mináče objeví začátkem února.

Někdejší letec Winton do Prahy přicestoval na premiéru ve středu i s rodinou zvláštním strojem z Londýna; narodil se 19. května 1909 a je mu 101 let. Za své činy byl povýšen do rytířského stavu, Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Mezi hosty večerní premiéry byly i dvě desítky zachráněných. Záštitu měl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. zúčastnili se i další členové vlády; zváni byli Jiří Bartoška, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Jiřina Bohdalová, Tomáš Töpfer, Jiří Lábus, Eliška Balzerová a Arnošt Goldflam, kteří propůjčili hlasy české verzi snímku.

Po první polední projekci, kam přišli mladí lidé z celé republiky zapojení nadnárodního vzdělávacího programu Loterie života, navrhl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka Wintona na Nobelovu cenu míru a předal nominační dopis norskému velvyslanci v ČR Jensi Eikaasovi. Návrh podpořila petice, kterou v Česku podepsalo přes 100 000 dětí.

"Tím, že přijal naše pozvání, se z toho stala akce pro desetkrát tolik diváků," říká režisér. Když před lety začali s realizací jeho příběhu, museli prý všem ukazovat články, v nichž se o Wintonovi psalo. "Co se však děje dnes, je úplně jiné."

Na motivy Wintonova činu natočil Mináč před 13 lety hraný snímek Všichni moji blízcí a rozpracoval ho v roce 2001 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal americkou televizní cenu Emmy. "Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Winton.

Impulzem byla zmínka v knize Věry Gissingové Perličky dětství o záchraně stovek českých dětí, které byly díky misi tehdejšího burzovního makléře Nicholase Wintona v roce 1939 odvezeny speciálními vlaky z Prahy do Velké Británie, kde je vychovali adoptivní rodiče.

O svém činu nikomu neřekl, teprve v roce 1988 objevila jeho manželka materiály dokumentující tuto událost. I na to Mináč poukazuje v hraných dotáčkách dokumentu Nickyho rodina. Přibližuje i to, jak jeho čin ovlivnil desetitisíce mladých lidí po celém světě.

Večerní tiskovou konferenci s Wintonem moderoval Pavel Zuna, jehož babička Eva Krušinová byla jedním z 669 zachráněných dětí. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy