V Praze měl premiéru nový film o zachránci Wintonovi

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 1. 2011 21:06
Nickyho rodina kombinuje původní a hrané záběry
Foto: Reuters

Praha - V Kongresovém centru Praha měl ve čtvrtek večer slavnostní světovou premiéru dokument Nickyho rodina, který prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí znovu přiblížil čin Nicholase Wintona, jenž těsně před druhou světovou válkou zachránil 669 československých, převážně židovských dětí od smrti v nacistických koncentračních táborech. V kinech se dokument Matěje Mináče objeví začátkem února.

Někdejší letec Winton do Prahy přicestoval na premiéru ve středu i s rodinou zvláštním strojem z Londýna; narodil se 19. května 1909 a je mu 101 let. Za své činy byl povýšen do rytířského stavu, Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Mezi hosty večerní premiéry byly i dvě desítky zachráněných. Záštitu měl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. zúčastnili se i další členové vlády; zváni byli Jiří Bartoška, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Jiřina Bohdalová, Tomáš Töpfer, Jiří Lábus, Eliška Balzerová a Arnošt Goldflam, kteří propůjčili hlasy české verzi snímku.

Po první polední projekci, kam přišli mladí lidé z celé republiky zapojení nadnárodního vzdělávacího programu Loterie života, navrhl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka Wintona na Nobelovu cenu míru a předal nominační dopis norskému velvyslanci v ČR Jensi Eikaasovi. Návrh podpořila petice, kterou v Česku podepsalo přes 100 000 dětí.

"Tím, že přijal naše pozvání, se z toho stala akce pro desetkrát tolik diváků," říká režisér. Když před lety začali s realizací jeho příběhu, museli prý všem ukazovat články, v nichž se o Wintonovi psalo. "Co se však děje dnes, je úplně jiné."

Na motivy Wintonova činu natočil Mináč před 13 lety hraný snímek Všichni moji blízcí a rozpracoval ho v roce 2001 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal americkou televizní cenu Emmy. "Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Winton.

Impulzem byla zmínka v knize Věry Gissingové Perličky dětství o záchraně stovek českých dětí, které byly díky misi tehdejšího burzovního makléře Nicholase Wintona v roce 1939 odvezeny speciálními vlaky z Prahy do Velké Británie, kde je vychovali adoptivní rodiče.

O svém činu nikomu neřekl, teprve v roce 1988 objevila jeho manželka materiály dokumentující tuto událost. I na to Mináč poukazuje v hraných dotáčkách dokumentu Nickyho rodina. Přibližuje i to, jak jeho čin ovlivnil desetitisíce mladých lidí po celém světě.

Večerní tiskovou konferenci s Wintonem moderoval Pavel Zuna, jehož babička Eva Krušinová byla jedním z 669 zachráněných dětí. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 13 minutami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

před 3 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy