Už se chystá 56. ročník Berlinale

ČTK, BBC, RiK
31. 1. 2006 14:30
Berlín - Politika a fotbal, to jsou dvě témata 56. ročníku filmového festivalu v Berlíně.

"Budeme političtí jako vždy," prohlásil Dieter Kosslick, ředitel festivalu, jehož letošní ročník začíná čtyři měsíce před světovým šampionátem v kopané. Z politických děl bude zastoupena kupříkladu americká Syriana George Clooneyho, z fotbalových íránský Offside.

Hlavní soutěž hojně nabídne asijskou kinematografii či německá díla. Česká republika není zastoupena ani letos; východní část Evropy zastupuje film z Bosny. Kromě Bosny se snímkem Grbavica se o sošku medvěda dále utká třeba americký snímek Sydneyho Lumeta Dokažte mi vinu o nejdelším mafiánském procesu v zemi nebo britský snímek Road to Guantanamo.

Od 9. do 19. února přivítá Berlinale v německé metropoli i plejádu hvězd a režisérů. Z herců mají přijet Alan Rickman, Sigourney Weaverová, Isabelle Hupertová nebo Q'Orianka Kilchnerová. Mezi režisérskými hvězdami budou Robert Altman a Andrzej Wajda - ten převezme nedlouho před osmdesátinami ocenění za celoživotní dílo.

Mimo soutěž bude v hlavní kategorii uvedeno sedm snímků; tahákem má být digitalizovaná verze "klasiky", snímku Pat Garret a Billy the Kid od Sama Peckinpaha. Předsedkyní mezinárodní poroty bude britská herečka Charlotte Ramplingová.

Čestné ocenění za celoživotní dílo převezme kromě Wajdy jeden z nejrenomovanějších současných britských herců Ian McKellen.
Mezinárodní publikum ho zná hlavně jako Gandalfa v Pánu prstenů nebo Magneta ve zfilmované verzi komiksu X-Men.

V kategorii Panorama se festival soustředí na dvacetiletou historii filmů s homosexuální tematikou. Berlinale je tradičně prvním z velkých filmových festivalů v roce. Náklady na jeho pořádání se pohybují okolo 16 milionů eur.

Oficiální stránky festivalu naleznete ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy