Los Angeles - Prezident Bush ujišťoval letos na Den nezávislosti veřejnost, že Spojené státy válku v Iráku vyhrají - a v kinech se Amerika bránila invazi zlých robotů. Ve druhém případě zvítězila, stejně jako triumfoval film Transformers, který stanul na čele žebříčku a za první víkend vydělal 67,6 milionů dolarů.
Suma je novým rekordem úvodního víkendu v kategorii filmů, které nebyly pokračováním úspěšných hitů nebo celých sérií. Od roku 2002 ho držel tehdy první Spider-Man.
Na počátku toho byla hračka, která zosobňovala klučičí sny - auta, která lze složit do podoby robota. Jejich obliba pak přinesla animovanou sérii, v roce 1986 animovaný film a po dalších dvaceti letech se fanoušci dočkali filmové adaptace, se kterou Hollywood demonstruje sílu na poli trikových efektů.
A nostalgie pamětníků originálních Transformers spolu se strhujícími efekty, které tvůrci smíchali v působivém thrilleru, zafungovala více než dobře. Snímek s velkorysým rozpočtem 150 milionů dolarů byl nasazen do čtyř tisíc amerických kin a hravě si poradil s kreslenou pixarovskou komedií Ratatouille i Johnem McClanem a jeho Smrtonosnou pastí. Oba snímky vydělaly za víkend dohromady zhruba dvě třetiny toho co bojující autoroboti.
V případě Transformerů šlo o sázku na jistotu. Produkci filmu si vzal na starost Steven Spielberg a režisérského postu se ujal Michael Bay, který se proslavil policajtskými klasikami Mizerové I a II nebo Skálou a Armageddonem. O trikové sekvence se postarali lidé z Lucasova studia Industrial Light and Magic.
Příběh vypráví o válce zuřící mezi dvěma vyspělými mimozemských civilizacemi: hodnými Autobots a zlými Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi, tedy na Zemi.
Samozřejmě nechybí hrdinská dvojice, skrze jejichž optiku sledujeme obsazení Země monstrózními bojovníky - v tomto případě jsou to teenager Sam a dívka jeho srdce Mikaela, která mu ale až dosud nevěnovala příliš přízně.
Navíc je to právě Sam, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu energetickému zdroji, a tak se s divák s hlavním hrdinou podívá přímo do oka armagedonálního uragánu.
Snímek vstoupil do amerických kin na svátky Dne nezávislosti - což je termín, na který hollywoodská studia tradičně nasazují největší letní trháky. Tím líp, pokud v nich 4. červenec a vlastenectví hrají roli.
Na Den nezávislosti už tak v amerických filmech pustošili Zemi mimo jiné mimozemšťané (Den nezávilosti), teroristé (Smrtonosná past 4.0) a nově tedy obří autoroboti.
"Nejdůležitější bude přesvědčit lidi, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a předsudky budou ty tam," tvrdí producenti.
Že je snímek plný bombastických scén, je nasnadě; nicméně prostor, který Bay se Spielbergem vyhradili ději i psychologie postav, se zúročil ve vesměs pozitivních recenzích. Kritiky vyzdvihují právě balanc mezi třeskutými efekty a zápletkou, která se ukáže být vrstevnatější, než se z popisu může zdát.
Nicméně pořád je to akční film a podle ohlasů tak bombasticky vyvedený, že mu těžko nepodlehnout. I spíš kritický týdeník Variety snímku udělil devět bodů z deseti a konstatoval, že "v každém muži je osmileté dítě a Transformers jej dokáží znovu probudit". V Entertainment Weekly označili Baye za "génia demolice".
Animovaný snímek z roku 1986 se stal klasikou ve svém žánru, ostatně bratři Wachowští jej uvádějí jako jednu z inspirací pro svůj opus Matrix. Současná podoba Transformes asi podobný popkulturní zásah nezopakuje, pokud nepočítáme přelomový product placement: ve filmu totiž hrají skutečné značky koncernu General Motors.
Ale každopádně má velkou šanci stát se filmovým hitem léta. Do českých kin vstoupí válka robotů 16. srpna.