Praha - Česká televize bude vysílat osmidílný francouzský seriál z novinářského prostředí, nazvaný Reportéři. Ten nahlíží do nitra televizního zpravodajství (fiktivní) televize TV2F a do redakce velkého deníku. Soustředí se na nebezpečné investigativní pátrání, snahu politiků manipulovat médii, rivalitu uvnitř redakce a ekonomické tlaky.
ČT se rozhodla zařadit atraktivní seriál od 15. července vždy ve středu večer na prvním kanále, v relativně dostupném čase kolem desáté hodiny večer.
Seriál vychází z premisy, že média se stala čtvrtou mocenskou státní instancí. Za první tři doposud byly považovány exekutiva, legislativa a soudnictví, nicméně dnes tisk a televize zastávají nejen roli hlídače demokracie. V určité míře jsou totiž i hračkou v rukách politiků a snaží se ovlivnit naše vědomí a chování.
Tvůrci seriálu - jenž paradoxně také musela produkovat televize - se pokusili tuto negativní vizi zhmotnit v příběhu několika reportérů.
Jednou z hlavních postav je Thomas, enfant terrible televizní zpravodajství stanice TV2F, jenž se snaží rozkrývat ilegální obchod se zbraněmi, do kterého jsou zapleteni i někteří členové vlády. Thomas se chová jako neřízená střela a občas se tak dostane do životu nebezpečných situací.
V seriálu se objevuje řada známých francouzských herců, mezi nimiž vyniká Patrick Bouchitey v roli novinářského matadora Michela. Dále zde hrají například Jerome Robart, Anne Coesensová, Christine Boissonová a další.
Režii měla trojice méně známých tvůrců, Gilles Bannier (stojí i za korupčnickým policejním seriálem Engrenages), Suzanne Fennová (dříve především střihačka) a Ivan Strasburg (dříve především kameraman).
Seriál Reportéři byl v premiéře uveden v roce 2007 na stanici Canal + a vzápětí se setkal s velkým úspěchem, což si vyžádalo natočení druhé řady. Česká televize přinese prozatím osm dílů první série.
Tento pořad se jistě stane sledovaným nejen mezi běžnými konzumenty médií, ale taky mezi novináři - ti obvykle bývají citliví na to, že jejich povolání bývá líčeno jako jakési akční dobrodružství pod pláštíkem konspiračních teorií.
Některé dostupné reakce novinářů na seriál se nesou obvykle v duchu, že seriál nabízí svižnou a napínavou podívanou, ale v zásadě jde o trochu naivní vylíčení jednotlivých typů novinářů - ať už těch velečestných, kteří dávají najevo svou morální převahu, nebo těch, kteří se snaží zavděčit všem stranám.
Největší sympatie si pak od „lidí od fochu" získává herec Michael Cayatte v roli bručounského novináře ze staré školy.