Solženicyn napsal scénář pro TV seriál

RiK, ČTK
30. 1. 2006 11:30
Moskva - Alexandr Solženicyn (1918) udělal netradiční krok a napsal scénář k dvanáctidílnému TV seriálu podle svého románu V kruhu prvním.

Úvodní premiéra díla klasika ruské literatury se konala o víkendu. Autorovi pro projekt nabídl spolupráci renomovaný ruský režisér Gleb Panfilov, který se ujal zfilmování ságy. Rusové si totiž místo televizních seriálů ze zahraničí v poslední době oblíbili místní produkci. Postkomunistická realita; vyrovnávání se s minulostí, nebo jen hlad po "domácích hvězdách a kulisách" jako u nás?

Po Mistrovi a Markétce další klasika

Po televizní adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka, která před televizní obrazovky přikovala miliony Rusů na přelomu roku, je dnes tématem číslo jedna Solženicyn. Přední kritik sovětského režimu, jenž žil dlouhá léta v emigraci, svolil k natočení svého románu a sám napsal scénář. První díl odvysílala ruská státní televize Rossija v neděli večer. Ruská kritika očekává, že dvanáctidílný seriál se stane hitem letošního televizního roku. Je k tomu hned několik předpokladů.

Odborníci připomínají, že na ruské zpracování Solženicyna se čekalo několik let. V zahraničí byl román V kruhu prvním zfilmován dvakrát - bez valného úspěchu. V Rusku proto neponechali nic náhodě. Kromě dobrého režiséra a autorovy invence pomáhala s připomínkami i Solženicynova žena Natalija. To by podle odborníků mohlo napomoci k zachování literární předlohy.

Totalita má úspěch

Román, který psal Solženicyn v 50. letech v kazašském vyhnanství, přibližuje atmosféru stalinských represí. Děj přibližuje osud ruského diplomata, který se rozhodl varovat Američany, že jim chtějí Rusové ukrást tajemství výroby atomové bomby. Film zavádí diváky do kruté reality Sovětského svazu.

Hlavní hrdina je prototypem samotného Solženicyna - i on byl v 50. letech vězněn a zblízka poznal nelidský systém stalinských vězení, o kterých pak mnohokrát psal. Kritici už v tisku vyjádřili obavu, že Solženicynova próza je filmově nezpracovatelná. Samotný spisovatel je ale spokojený; na pracovní verzi seriálu se mu prý nelíbilo pouze to, že režisér vypustil jednu z klíčových scén románu.

Sázka na ruské hvězdy

Na úspěch seriálu budou mít podle kritiků vliv i herci; režisér dal prostor největším ruským hvězdám. Obří billboardy s portréty hlavních hrdinů i se samotným Solženicynem zaplavily celou Moskvu. Také to by mělo zvýšit sledovanost.

V minulých měsících už v ruské televizi běželo několik seriálů o životě ve stalinských časech. Úspěch měla například Moskevská sága o životě rodiny moskevského intelektuála od roku 1925 vlastně až do současnosti. Seriálové podoby se dočkaly i Děti Arbatu podle románů Anatolije Rybakova.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy