Říkejte mi Kubricku, slečno Kirk Douglasová!

Irena Hejdová Irena Hejdová
26. 7. 2008 22:24
John Malkovich se ocitl v kůži slavného režiséra
Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Alespoň do českých DVD půjčoven nyní dorazil předloňský originální snímek Říkejte mi Kubrick (Colour Me Kubrick). S podtitulem Skoro pravdivý příběh vypráví o Alanu Comwayovi, který na veřejnosti vystupoval v roli režiséra Stanleyho Kubricka.

Slavný tvůrce filmů Lolita, Dr. Divnoláska, 2001: Vesmírná Odyssea, Mechanický pomeranč, Osvícení nebo Olověná vesta  byl znám odporem k publicitě.

Homosexuální alkoholik Comwayovi, který si nezastřeně rád užíval s muži i se skleničkou, tak v 90. letech několik týdnů úspěšně vystupoval v roli svého vzoru. V době, kdy pravý Kubrick dokončoval svůj poslední film Eyes Wide Shut; krátce po jeho dokončení zemřel.

Těžko říct, co si o něm a jeho filmech skutečně myslel, každopádně Kubrick je v Comwayově podání spasitelem celého světa.

Angažmá ve svém filmu zajistí módnímu návrháři a mezi jeho přátele patří přece tolik slavných jmen - Elizabeth Taylor, Jack Nicholson, dokonce i „slečna Kirk Douglas".

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Elegantně obírá lidi o peníze a vybrusluje z nepříjemných situací - zrovna dneska si totiž bohužel zapomněl doma svou „laserovou platinovou American Express VIP kartu". Využívá odporu, který k popularitě chová jeho vzor, takže prochází světem jako Kubrick, aniž by se mu sebeméně podobal.

Jednou nabízí angažmá metalové kapele Krvaví andělé. „Ta milostná sci-fi tragikomedie se bude jmenovat Celonočně předepsaný recept. Chce v tom hrát Madonna, volal i Jack Nicholson a hlásil se i Tomík Cruise, řekl jsem mu, že možná o něm budu uvažovat," vypráví udiveným metalistickým mladíkům.

Comwayovy nástiny budoucích Kubrickoých filmů jsou vůbec zábavně bizarní - jindy zas láká na film 3001: Vesmírná odyssea. „Astronauta v tom bude hrát John Malkovich, není sice dost slavný, ale zachrání to slečna Elizabeth Taylor v řídícím středisku," vysvětluje s ustaraným výrazem.

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Situace o to vtipnější, že Comwaye, tedy Kubricka, hraje právě John Malkovich. Že se umí nebrat vážně, dokázal už ve filmu V kůži Johna Malkoviche - a nonšalance, s kterou ztvárnil napodobitele slavného režiséra, dodává postavě na charismatu.

Ovládá film a s démonicky zastřeným hlasem, ve výstředních oblečcích a s excentrickým chováním se stává samozvaným králem všech společností, v nichž se ocitne, a s hranou skromností vypráví o svých režisérských plánech.

S britským komikem Lee Prattem se posléze vydává i na cesty, ale to už se pozvolna stahuje smyčka kolem jeho krku. Samozvaný Kubrick se záhy ocitá mezi desítkami dalších Kubricků a získá konečně to, o co celou dobu tolik usiloval - slávu a přátelství hvězd.

Film vděčně využívá hudbu z Kubrickových filmů. Ústřední motiv z 2001: Vesmírné odyssey podbarvuje hrdinovu cestu s pytli špinavého prádla do prádelny, zazní tu i soundtrack z Mechanického pomeranče a hororu Osvícení.

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Pokud si ovšem přestane užívat takových jednotlivostí a vtípků, může být problémem naprostá absence dramatické linky. Film jen sleduje hrdinova neuvěřitelná dobrodružství, další a další epizody na jeho cestě od utrápeného homosexuála Alana Comwaye ke slovutnému tvůrci jedněch z nejkultovnějších filmů historie.

Ta cesta ale postrádá vývoj i směr; mnoho se nedozvíme ani o tom, jak se Alan Conway začal za Stanleyho Kubricka vydávat nebo o útrapách jeho soukromého života.

Film napsal Kubrickův asistent Anthony Frewin a natočil jeho dlouholetý asistent režie Brian Cook - minimálně pro ty, kdo Kubrickovy filmy milují jako jeho kolegové, je shlédnutí svérázného příspěvku ke Kubrickovu kultu téměř povinností.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Protidrogová centrála odhalila prodej drog na darknetu, odběratelé byli z celého světa

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé "ve velkém rozsahu" z území České republiky do celého světa. Na středeční tiskové konferenci to řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Měsíčně podle něj rozeslali řádově kilogramy drog.

Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy