Říkejte mi Kubricku, slečno Kirk Douglasová!

Irena Hejdová Irena Hejdová
26. 7. 2008 22:24
John Malkovich se ocitl v kůži slavného režiséra
Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Alespoň do českých DVD půjčoven nyní dorazil předloňský originální snímek Říkejte mi Kubrick (Colour Me Kubrick). S podtitulem Skoro pravdivý příběh vypráví o Alanu Comwayovi, který na veřejnosti vystupoval v roli režiséra Stanleyho Kubricka.

Slavný tvůrce filmů Lolita, Dr. Divnoláska, 2001: Vesmírná Odyssea, Mechanický pomeranč, Osvícení nebo Olověná vesta  byl znám odporem k publicitě.

Homosexuální alkoholik Comwayovi, který si nezastřeně rád užíval s muži i se skleničkou, tak v 90. letech několik týdnů úspěšně vystupoval v roli svého vzoru. V době, kdy pravý Kubrick dokončoval svůj poslední film Eyes Wide Shut; krátce po jeho dokončení zemřel.

Těžko říct, co si o něm a jeho filmech skutečně myslel, každopádně Kubrick je v Comwayově podání spasitelem celého světa.

Angažmá ve svém filmu zajistí módnímu návrháři a mezi jeho přátele patří přece tolik slavných jmen - Elizabeth Taylor, Jack Nicholson, dokonce i „slečna Kirk Douglas".

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Elegantně obírá lidi o peníze a vybrusluje z nepříjemných situací - zrovna dneska si totiž bohužel zapomněl doma svou „laserovou platinovou American Express VIP kartu". Využívá odporu, který k popularitě chová jeho vzor, takže prochází světem jako Kubrick, aniž by se mu sebeméně podobal.

Jednou nabízí angažmá metalové kapele Krvaví andělé. „Ta milostná sci-fi tragikomedie se bude jmenovat Celonočně předepsaný recept. Chce v tom hrát Madonna, volal i Jack Nicholson a hlásil se i Tomík Cruise, řekl jsem mu, že možná o něm budu uvažovat," vypráví udiveným metalistickým mladíkům.

Comwayovy nástiny budoucích Kubrickoých filmů jsou vůbec zábavně bizarní - jindy zas láká na film 3001: Vesmírná odyssea. „Astronauta v tom bude hrát John Malkovich, není sice dost slavný, ale zachrání to slečna Elizabeth Taylor v řídícím středisku," vysvětluje s ustaraným výrazem.

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Situace o to vtipnější, že Comwaye, tedy Kubricka, hraje právě John Malkovich. Že se umí nebrat vážně, dokázal už ve filmu V kůži Johna Malkoviche - a nonšalance, s kterou ztvárnil napodobitele slavného režiséra, dodává postavě na charismatu.

Ovládá film a s démonicky zastřeným hlasem, ve výstředních oblečcích a s excentrickým chováním se stává samozvaným králem všech společností, v nichž se ocitne, a s hranou skromností vypráví o svých režisérských plánech.

S britským komikem Lee Prattem se posléze vydává i na cesty, ale to už se pozvolna stahuje smyčka kolem jeho krku. Samozvaný Kubrick se záhy ocitá mezi desítkami dalších Kubricků a získá konečně to, o co celou dobu tolik usiloval - slávu a přátelství hvězd.

Film vděčně využívá hudbu z Kubrickových filmů. Ústřední motiv z 2001: Vesmírné odyssey podbarvuje hrdinovu cestu s pytli špinavého prádla do prádelny, zazní tu i soundtrack z Mechanického pomeranče a hororu Osvícení.

Říkejte mi Kubrick
Říkejte mi Kubrick | Foto: Aktuálně.cz

Pokud si ovšem přestane užívat takových jednotlivostí a vtípků, může být problémem naprostá absence dramatické linky. Film jen sleduje hrdinova neuvěřitelná dobrodružství, další a další epizody na jeho cestě od utrápeného homosexuála Alana Comwaye ke slovutnému tvůrci jedněch z nejkultovnějších filmů historie.

Ta cesta ale postrádá vývoj i směr; mnoho se nedozvíme ani o tom, jak se Alan Conway začal za Stanleyho Kubricka vydávat nebo o útrapách jeho soukromého života.

Film napsal Kubrickův asistent Anthony Frewin a natočil jeho dlouholetý asistent režie Brian Cook - minimálně pro ty, kdo Kubrickovy filmy milují jako jeho kolegové, je shlédnutí svérázného příspěvku ke Kubrickovu kultu téměř povinností.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy