Reese pořád stíhá Čtvery Vánoce a žebříček

Irena Hejdová Irena Hejdová
8. 12. 2008 11:25
Austrálie s Nicol Kidmanovou utrpěla další porážku
Foto: archiv

Los Angeles - Vánoce naplno vypukly nejen v nákupních střediscích, ale i v kinech. Znamená to mimo jiné to, že James Bond už má utrum a do popředí se derou filmy s vánoční a rodinnou tematikou.

V Česku má tento týden premiéru jeden z nich - romantická komedie Čtvery Vánoce, v níž milenecký pár Vince Vaughn a Reese Witherspoonová musí navštívit své čtvery rozvedené rodiče.

Čtvery Vánoce už druhý týden vyhrály v Americe žebříček víkendových tržeb.

A to přes nijak valné kritické hodnocení. "Tenhle film je ztrátou času a zklamáním, ale relativně bezbolestným," shrnuje jeden ze zámořských kritiků.

Ale divákům má zřejmě cestovní hysterie mladé dvojice hrdinů sugerovat pohodu Vánoc, která jim v narvaných obchodech s vlezlými koledami chybí.  A možná jim dá zapomenout i na krizi.

Foto: archiv

Navzdory ekonomickým problémům prvních dvanáct filmů žebříčku v Americe o víkendu vydělalo 77,5 milionu dolarů. Už pátý víkend v řadě se tak zvýšily tržby oproti minulému roku, tentokrát o šest procent.

Vydělaly na tom i Čtvery Vánoce. Film o tradičně klidném víkendu - následujícím po prodlouženém víkendu s Díkuvzdáním - vydělal dalších 18,2 milionu dolarů, a celkem jich tak už má na kontě 70,8 milionu.

Podle očekávání studia Time Warner může přitom překonat stomilionovou hranici - což ovšem vzhledem k osmdesátimilionovému rozpočtu, který musí zaplatit obě hvězdy, není nijak přehnaný nárok.

Pubertální horor Stmívání se o víkendu vrátil ze třetího na druhé místo se ziskem 13,2 milionu dolarů. K dnešnímu datu vydělal už 138 milionů dolarů. 

Jeho raketový nástup záhy po premiéře přesvědčil producenty, že pokračování musí vzniknout co nejdřív.

Natáčet se tedy začne už v březnu. Režisérka Catherine Hardwickeová u toho podle nových zpráv nebude, ale pro fanynky je hlavní, že jako krásný ekologický vampýr zůstává Robert Pattinson.

Foto: archiv

Třetí místo patří v USA animovanému rodinnému filmu Bolt. Až na čtvrté místo spadla po velmi zlém startu z minulého týdne velkorozpočtová Australia.

O víkendu jí připadlo jen 7 milionů doplarů, a celkem tak má jen něco přes 30 milionů, z čehož asi Nicole Kidman ani Hugh Jackman velkou radost nemají, zvláště s přihlédnutím k rozpočtu ve výši 125 milionů dolarů. 

A podle recenzních ohlasů to nevypadá ani na to, že film by si mohl vykompenzovat tuto ztrátu na Oscarech.

Na pátém místě se za mořem udržela bondovka Quantum of Solace; za čtyři týdny má celkový zisk v amerických kinech 151 milionů dolarů a celkově jí chybí 8 milionů k půmiliardě z celého světa. 

V zahraničí byl ale James Bond po pětitýdenní dominanci z čela žebříčku vyšachován.

Na mezinárodním poli si aktuálně nejlépe vede druhý díl animovaného Madagaskaru, který si za víkend připsal na mimoamerických trzích 52,2 milionu a celkem si už mimo USA přišel na 125 milionů dolarů.

Na první místo vystoupala zvířátka vracející se z Afriky do domácí newyorské zoo - mimo jiné ve Velké Británii, Německu, Francii, Mexiku, Belgii, Argentině či Rakousku. První místo Madagaskaru patřilo i minulý týden v českém žebříčku tržeb.

Bondovi teď na mezinárodním poli patří druhé místo, třetí má Stmívání, čtvrté Bolt a páté Vall-I. Robůtek sbírající odpadky už stihnul při očistě Země vysbírat na zahrničních trzích celkem 271 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy