Recenze: Špionská komedie RED navrací důchodce do akce

Kamil Fila Kamil Fila
2. 11. 2010 21:00
Obsazení: Willis, Freeman, Malkovich, Mirrenová
Foto: HCE

Recenze - V tom Hollywoodu už neuměj točit nic jinýho, než se se někdo dá po letech dohromady a jde zas do akce, to vám řeknu, pani, fakt krize. Třeba teď tenhle film RED, což je zkratka pro Retired Extremely Dangerous (Ve výslužbě a extrémně nebezpeční). Bývalý tajný agent, kterého hraje Bruce Willis, si už jen vybírá důchod, a přitom po telefonu laškuje s úřednicí na zákaznické lince, že mu šeky nechodí vůbec, ale vlastně mu jde o to, aby s ním chodila vona, že jo. A ona je zase taková trochu staropanenská, čte si romantický knížky a představuje si, že Bruce má vlasy.

Foto: HCE

Ale jednoho dne (všímáte si, pani, že tahle věta „ale jednoho dne" bejvá v každý recenzi, kde se hodně popisuje děj?) si pro ni Bruce přijde s bouchačkou v ruce, nemá vlasy, a že prej po něm pasou noví tajní agenti a taky jí prý jde o život. No a dál už to jede v tomhle stylu…

Zachovalá otřískanost

RED je zkrátka film, který počítá s tím, že máte rádi zmiňované návraty, že vás pobaví něco, co jste viděli asi tak třicetčtyřikrát předtím (nemá cenu to přehánět se slovy „stokrát", prakticky to bude spíš tak šestkrát sedmkrát) a měli byste mít radost z toho, že rozpoznáte každou známou tvář.

Morgana Freemana „dají" všichni, dost lidí - a to i ti, kteří nekoukají moc na akční filmy - pozná Johna Malkoviche, větší fajnšmekři si dokonce vybaví, kde hrála ta „stará herečka" Helen Mirrenová, že ten hlavní padouch je mistrně namaskovaný Richard Dreyfuss a toho Rusáka si střihnul Brian Cox, který v posledních pár letech hrál v tolika filmech, až ani nevíte, odkud si ho pamatujete.

Foto: HCE

A ten mladej fešák, co mu Bruce srovná fasádu, je Karl Urban. A dokonce se tam mihne i Ernest Borgnine, copak on ještě neumřel? Možná ani nebudete věřit, že Mary Louise-Parkerové, která má být trochu zakřiknutá asi-třicátnice, je ve skutečnosti 46 let.

Čili nějak tak to sledování probíhá, hlavní pozornost poutá fyzická zachovalost protagonistů a vědomí, že už jsou zároveň dost otřískaní životem. RED slouží i lidem, kteří by se normálně na akční filmy nedívali, protože se za to stydí, ale tady mají možnost se uvolněně bavit, protože na plátně blbnou skvělí charakterní herci a prokazují, že mají cit pro komiku.

Zároveň to, že snímek hrdě přiznává pokročilejší věk hrdinů a činí z toho nesouladu vzhledu a schopností základ vtipu, je jediný způsob, jak dát Bruci Willisovi (naposled?) šanci, aby mohl působit jako borec a nebýt trapný.

Možná si u RED vzpomenete na nedávné Zatím spolu, zatím živí s Tomem Cruisem a Cameron Diaz - ovšem s tím, že tam stáří (či odkvétání) nebylo tematizováno, takže film působil spíše nechtěně bizarně, když se nám snažil namluvit, že „ona je krásná" a „on úžasně schopný".

Příběh tu zůstává podružný

Foto: HCE

V RED se hraje na to, že lidé ze staré školy zkrátka mají výdrž a byli ve své době tvrdší než ti noví sekáči. Což ostatně funguje jako omluva i vysvětlení pro všechno a taky je to způsob, jak nějak udržovat kontinuitu žánru. Akční filmy jsou totiž vymírající druh a noví mladí akční hrdinové nepřibývají - spoléháme se pořád na staré osvědčené firmy.

Pokud to snad berete jako negativní názor, tak není třeba. Beztak vždy záleží na způsobu provedení - a RED je snímek, který má minimálně první dvě třetiny svižné tempo a je požitek sledovat na plátně veterány, kteří zase mají ze svých rolí požitek. Příběh tu zůstává podružný a dá se na něj (i na úplně prvotní zápletku) zapomenout do druhého dne. Proto se o ní v recenzi nedočtete.

Možná naopak stojí za zmínku, že film vychází z třídílného comicsu scenáristy Warrena Ellise (Transmetropolitan, Hellblazer) a originál je pochopitelně - jak už to dnes u comicsu bývá - o dost drsnější než adaptace. Hollywood si poměrně politicky nekoretní zábavu upravil do přijatelnější podoby. Ale dá se to přežít.

Při akčních scénách si možná všimnete, že nemají hladkou návaznost a čas v nich plyne nepříliš reálně - většinou jsou bitky tělo na tělo snímány tak, že nevíte, co kdo komu přesně dělá. Anebo tu jsou velké efektní celky, v nichž někdo pózuje s velkou bouchačkou - a tato forma zhruba odpovídá i tomu, jak je kreslen a čten comics: hodně časově rozsekaných políček a pak jedna velká kompozice, nad níž je možné se kochat.

RED je určitě dobrý odpočinkový film, pokud přistupujete na to, že umírání desítek lidí může být odpočinkové. A může to být pro vás i docela nářez, pokud dovedete vstřebat, že veškerá akce a všechny atrakce jsou vlastně jen lehce ironickou vzpomínkou na to, co jste kdysi před lety mohli brát trochu vážněji.

Red
Red
Žánr: Akční, Komedie
Režie: Robert Schwentke
Obsazení: Bruce Willis, Morgan Freeman, Mary-Louise Parker, Helen Mirren, John Malkovich, Karl Urban, Richard Dreyfuss, Julian McMahon, Brian Cox, James Remar, Ernest Borgnine, Michelle Nolden, Audrey Wasilewski, Justine Wachsberger, Emily Kuroda, Laura DeCarteret ad.
Délka: 110 minut
Premiéra ČR: 29.10.2010
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy